• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Premier obiecuje zwiększenie wydatków na służbę zdrowia do 6 proc. PKB

PAP/smn
24-04-2018, 09:34
Premier obiecuje zwiększenie wydatków na służbę zdrowia do 6 proc. PKB Premier Mateusz Morawiecki obiecuje 6 proc. PKB na służbę zdrowia (fot. PTWP)
Wydatki na służbę zdrowia wynoszą 4,6 proc. PKB, a dążymy do osiągnięcia 6 proc. PKB - powiedział w Węgrowie premier Mateusz Morawiecki. Poinformował, że rząd pracuje nad takimi rozwiązaniami, by dostęp do specjalistów się zwiększał, a kolejki skracały.

- Procentów się nie wkłada do garnka, PKB się nie wkłada na patelnię, ale tak nawet porównując, w czasach poprzedników na służbę zdrowia wydawano 3,7 proc. PKB, dzisiaj to już jest 4,6 proc., a dążymy w kierunku 6 proc. - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że nie można załatwić wszystkiego w ciągu jednej kadencji.

Zapewniał: Staramy się wypracowywać najlepsze rozwiązania dla pacjentów, dla ludzi, aby dostęp do specjalistów się zwiększał, żeby skracały się kolejki.

Dodał, że z Polski przez ostatnie 15-20 lat wyjechało 30 tys. lekarzy. A wykształcenie jednego lekarza to koszt do 1 mln zł. - Polska sfinansowała Szwecji, Niemcom, Holandii, Wielkiej Brytanii 30 tys. lekarzy - powiedział.

Przypomniał, że zwiększone były nabory na studia medyczne, ale wykształcenie jednego lekarza trwa co najmniej 10 lat. Według premiera, potrzeba czasu, aby wykształcić lekarzy.

- Rok po roku będziemy się starali w różnych obszarach służby zdrowia zmniejszać, skracać kolejki. One są rzeczywiście za długie. Absolutnie nieakceptowalne dla nas, nieakceptowalne dla państwa. Wiem, ile tam jest do zrobienia, ale wierzę, że idziemy w dobrym kierunku, wydając coraz więcej na służbę zdrowia, a z drugiej strony - uszczelniając wydatki na służbę zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH