PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Praktyka lekarska od 15 grudnia wnioski elektronicznie

28-11-2012, 05:17
Praktyka lekarska (foto:sxc.hu)
Praktyka lekarska (foto:sxc.hu)
Od 1 stycznia 2013 r. wszystkie wnioski dotyczące praktyk lekarskich lekarz dentysta będzie musiał składać w postaci elektronicznej.

Bez podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego ePUAP niemożliwe będzie składanie wniosków w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą (RPWDL) po 31 grudnia 2012 r. Trzeba będzie zatem  posiadać stosowne narzędzie, czyli certyfikat bezpiecznego podpisu elektronicznego, bądź profil zaufany na ePUAP. System Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą (składanie drogą elektroniczną wszelkich wniosków w RPWDL) ponoć ma zacząć funkcjonować od 15 grudnia 2012 r.

Maciej Hamankiewicz, prezes NRL zwracał uwagę ministrowi zdrowia, iż nie wszyscy lekarze i lekarze dentyści zdołają nabyć do końca 2012 r. urządzenia służące do składania podpisu elektronicznego.

Brak możliwości skorzystania z profilu ePUAP, prawdopodobnie zablokuje od 1 stycznia 2013 r. proces rejestracji praktyk zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów.  Dentysta nie będzie miał możliwości zarejestrować praktyki lekarskiej, dokonać zmian we wpisie dotyczącym praktyki już istniejącej, czy wykreślić praktykę z rejestru.

NRL przypomina, że bezpieczny podpis elektroniczny, ważny na rok (co roku trzeba go odnawiać) jest płatny.

Koszt zakupu takiego podpisu to ok. 300 zł (w pierwszym roku). Na wstępie oprócz certyfikatu kwalifikowanego należy zaopatrzyć się w zestaw do podpisu elektronicznego. W kolejnych latach odnowienie certyfikatu kosztować będzie 120 - 160 zł rocznie.

Bezpieczny podpis elektroniczny ma takie samo znaczenie prawne jak podpis własnoręczny i może być wydawany jedynie osobie fizycznej i tylko przez kwalifikowany podmiot świadczący usługi certyfikacyjne.

Profil zaufany ePUAP jest darmowy - wystawiany na trzy lata, a przed końcem trzyletniego okresu można go samemu odnowić. Formalności można dokonać w dowolnym (najbliższym) Urzędzie Wojewódzkim, Urzędzie Skarbowym lub oddziale ZUS, a za granicą w konsulatach. Poświadczenie profilu jest bezpłatne, trwa kilka minut.

Praktyka lekarska - jak założyć konto w systemie ePUAP i poświadczyć profil:

1. Założyć konto na platformie ePUAP: https://epuap.gov.pl/wps/portal/E2_ZakladanieKonta

2. Po założeniu konta złożyć odpowiedni wniosek na ePUAP - o profil zaufany.

3. Udać się z dowodem osobistym lub paszportem do jednego z tzw. Punktów Potwierdzających, których lista dostępna jest na stronie http://epuap.gov.pl/wps/portal/E2_PPP (w ciągu 14 dni od złożenia wniosku).

4. Po potwierdzeniu tożsamości można posługiwać się profilem zaufanym ePUAP.

 

Zmiany wynikają z par. 14 i par. 18 ust. 1 rozporządzenia ministra zdrowia z 29 września 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych objętych wpisem do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą oraz szczegółowego trybu postępowania w sprawach dokonywania wpisów, zmian w rejestrze oraz wykreśleń z tego rejestru.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lexDENT   praktyka lekarska   Wymogi - obowiązki  

POLECAMY W SERWISACH