PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Praktyka dentystyczna. Praca na swoim - passe?

Mirosław Stańczyk
18-06-2015, 08:00
Praktyka dentystyczna. Praca na swoim - passe? ERO FDI o praktyce dentystycznej (foto: freedigitalphotos)
Do takiego wniosku można by dojść, analizując sprawozdanie z obrad Grupy ds. Niezależnej Praktyki Dentystycznej pracującej podczas wiosennej sesji plenarnej Europejskiej Organizacji Regionalnej Światowej Federacji Dentystycznej (ERO FDI) w Tbilisi.

Dr. Ernst-Jurgen Otterbach z Niemiec, przewodniczący Grupy ds. Niezależnej Praktyki Dentystycznej, mówił o widocznych zmianach zachodzących w modelu praktyki dentystycznej w niektórych krajach. Tradycyjna jednoosobowa praktyka odchodzi do lamusa. Kobiety, a także młodzi ludzie i to bez względu na płeć, preferują:
-  pracę na część etatu,
- formę pracy w zatrudnieniu,
- praktykę grupową.

Coraz mniejsze zainteresowanie jest prowadzeniem samodzielnej praktyki i przyjmowaniem roli właściciela firmy, z wszystkimi obciążeniami, które z tego wynikają. Na decyzje lekarzy dentystów wpływa m.in. rosnąca biurokratyzacja, z którą na co dzień mają do czynienia.

Powstają nowe formy praktyki wspólnej: praktyki sieciowe, współpraca kilku lekarzy dentystów (z podziałem pracy, często w połączeniu z praktyką lekarzy).

Takie zmiany powodują, że niezależność praktyki dentystycznej, wysuwa się na jedno z czołowych miejsc w rankingu najważniejszych problemów w zawodzie. Trzeba mieć na uwadze, że żadna decyzja o sposobie leczenia nie może być podejmowana przez kierownictwo świadczeniodawcy (właścicieli firmy), a rachunek ekonomiczny nie może przesłaniać niezależności i jakości leczenia. Osoby spoza zawodu nie mogą ingerować w decyzje lekarza dentysty dotyczące sposobu leczenia, bo nie one ponoszą odpowiedzialność za leczenie.

Faktem jest, że część pracy może być delegowana na personel pomocniczy, ale zawsze pod kontrolą lekarza dentysty.

Dr. Ernst-Jurgen Otterbach podkreślił, że nowy typ praktyki grupowej trzeba wspierać, bo zmiany są nieuchronne i spowodowane wieloma czynnikami. Warunkują je: rzeczywistość ekonomiczna, zależności finansowe, oczekiwania społeczne, warunki demograficzne, feminizacja zawodu i problemy migracji w Europie Zachodniej.

Komentarz do tej informacji dr Anny Lelli, zastępcy Sekretarza Naczelnej Rady Lekarskiej, przewodniczącej Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej NRL, prezydenta – elekta ERO-FDI Europejskiej Regionalnej Organizacji Światowej Federacji Dentystycznej czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH