PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Praktycznie to ostatnie sprawozdania za korzystanie ze środowiska

en
20-01-2017, 10:39
Praktycznie to ostatnie sprawozdania za korzystanie ze środowiska Dentyści zostają zwolnieni ze sprawozdań za używanie środowiska (fot. pixabay)
Przypominamy, że prowadzący indywidualne praktyki lekarskie (jako przedsiębiorcy), o ile opłata, za każdy z rodzajów korzystania przez nich ze środowiska, nie przekroczy 100 zł (np. w wyniku emisji gazów) - nie będą musieli składać stosownych sprawozdań.

Dentyści  zwolnieni z tego obowiązku składają ostatnie sprawozdanie do  31 marca 2017 r. Te korzystne zmiany wprowadziła ustawa z 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców.

Pisaliśmy o tym w materiale: Pożegnanie ze sprawozdaniami za korzystanie ze środowiska

 Nowy zapis w treści art.289 ustawy o ochronie środowiska, który zwalnia z obowiązku wnoszenia opłat brzmi następująco:

 1.    Nie wnosi się opłat z tytułu tych rodzajów korzystania ze środowiska spośród wymienionych w art. 273 ust. 1, których roczna wysokość wnoszona na rachunek urzędu marszałkowskiego nie przekracza 800 zł. W przypadku, gdy roczna wysokość opłaty z tytułu każdego z rodzajów korzystania ze środowiska spośród wymienionych w art. 273 ust. 1 nie przekracza 100 zł, nie przedkłada się także wykazów i informacji, o których mowa w art. 286 ust. 1 i 1a.

2. Sejmik województwa może, w drodze aktu prawa miejscowego, uchwalić podwyższenie kwoty, o której mowa w ust. 1, jednak nie więcej niż do 50 proc.

Rodzaje korzystania ze środowiska za które ponoszona jest opłata to:
-  wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza;
-  przydzielone uprawnienia do emisji na zasadach określonych w ustawie z dnia 12 czerwca 2015 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (Dz. U. poz. 1223 oraz z 2016 r. poz. 266);
-  wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi;
-  pobór wód;
-  składowanie odpadów.

Czy dentysta prowadzący praktykę ma szansę przekroczyć kwotę 100 zł za paliwo do służbowego samochodu - zastanawia się Andrzej Cisło, wiceprezes WIL i przewodniczący KS WIL. Według obowiązujących stawek opłata wynosi 100 zł,  przy spaleniu rocznie ok. 22 tys. l paliwa. Dodajmy, że oznacza to przejechanie 200 - 250 tys. km. 

Oczywiście w 2017 r. nadal nie obowiązują opłaty, o ile ich kwota roczna (wyliczona według opłat za korzystanie ze środowiska) nie przekracza 800 zł. Taka sytuacja dentystom - przedsiębiorcom tym bardziej nie zagraża.

Więcej: autonomia-dent.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH