PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Poznański przedszkolak bez dentofobii

02-01-2013, 23:02
Poznański przedszkolak bez dentofobii (foto: sxc.hu)
Poznański przedszkolak bez dentofobii (foto: sxc.hu)
W Poznaniu ruszyła akcja Misie u dentysty. Dzięki tego typu inicjatywom minimalizowane jest ryzyko pojawienia się dentofobii u przyszłych pacjentów odwiedzających gabinety stomatologiczne, albo raczej unikających wizyt w tego typu miejscach.

Ponoć ośmiu na dziesięciu Polaków boi się wizyt w gabinecie stomatologicznym. Przyczyna zła leży z reguły w złych doświadczeniach z dzieciństwa. Małe dzieci zapamiętują na całe życie traumatyczne doświadczenia o ile ten pierwszy raz nie przebiegał tak jak powinien był przebiegać. Efekt jest taki, że ponad 99 proc. dzieci (a więc praktycznie wszystkie) nieprawidłowo szczotkuje zęby. Statystycznie rzecz ujmując, wśród każdych dziesięciu przedszkolaków zaledwie jedno nie ma próchnicy. Nieprawidłowa dieta (za dużo słodyczy) oraz brak wiedzy na temat zasad pielęgnowania jamy ustnej utrudniają osiąganie celów leczniczych.

Ze szkodliwymi postrzeganiem zagrożeń czyhających na pacjenta korzystającego z usług lekarza dentysty coraz odważniej walczy się m.in. w Poznaniu. Tam od połowy grudnia 2012 r. klinika Dental Prestige w ramach akcji Misie u dentysty zaprasza poznańskie przedszkolaki na bezpłatne badanie jamy ustnej. Z takiej możliwości skorzystały jako pierwsze dzieci z przedszkola nr 161. Zaplanowano kolejne wizyty poznańskich przedszkolaków w przyjaznym im gabinecie stomatologicznym.

Prawdą jest, że klinika Dental Prestige jest w sposób szczególny przygotowana do tego typu wizyt, gdyż posiada Gabinet SuperPacjenta - przeznaczony wyłącznie dla maluchów. Specjalnie wydzielone pomieszczenie pełne jest zabawek i pomocy edukacyjnych kupionych z myślą o najmłodszych. Dental Prestige zatrudnia około 15 lekarzy stomatologów (m.in. specjalistów z zakresu chirurgii szczękowej i ortodoncji).

Dental Prestige rozdaje małym gościom maskotki, dyplomy dzielnego pacjenta, kukiełki. To coraz popularniejsza  forma pozyskiwania najmłodszych pacjentów. Dodajmy, że tego typu wyrazy uznania są ze wszech miar godne aprobaty. Nie ma nic gorszego niż trwanie w stereotypach mówiących o niebotycznych doznaniach bólowych, których doświadcza pacjent siedząc na stomatologicznym fotelu. Dzięki takim działaniom jak akcja Misie u dentysty więcej będzie w przyszłości pacjentów bez dentofobii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   próchnica dzieci   Inicjatywy  

POLECAMY W SERWISACH