PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Poznań: wyruszają do Afryki unit stomatologiczny oraz pasty i szczoteczki do zębów

PAP/en
14-11-2017, 13:31
Poznań: wyruszają do Afryki unit stomatologiczny oraz pasty i szczoteczki do zębów Unit stomatologiczny rusza w drogę do Afryki (fot. pixabay)
W Kamerunie powstaje kolejny gabinet stomatologiczny dzięki pomocy Fundacji Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" z Poznania.

Prezes Fundacji Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio"  Janiec-Palczewska poinformowała, że 14 listopada br., wolontariusze fundacji spakują jeden z transportów do Afryki. Znajdą się w nim leki, opatrunki, sprzęt rehabilitacyjny oraz szczoteczki i pasty do zębów zebrane w akcji "Kup Pan szczotkę!". Do Afryki wyruszy również unit stomatologiczny, dzięki któremu w Kamerunie powstanie kolejny gabinet dentystyczny.

Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" powstała w 1992 roku w Poznaniu z inicjatywy środowiska naukowego Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Organizuje wyjazdy lekarzy i lekarzy dentystów, pielęgniarek i studentów medycyny do szpitali i przychodni w krajach misyjnych.

Do kwietnia br., w ramach szóstej edycji akcji zebrano pięć ton środków opatrunkowych. Do zbiórki włączyły się m.in. szkoły, przedszkola i apteki z całej Polski. Także i w tej edycji zbierane są wszelkiego rodzaju gazy, bandaże, plastry, rękawiczki jednorazowe, strzykawki i igły. Zebrane środki opatrunkowe trafiają m.in. do misyjnego szpitala w miejscowości Maganzo w Tanzanii. Sosowane w Tanzanii materiały opatrunkowe rozpadają się w rękach i nie spełniają swojej funkcji. Zamiast gazików jest wata, która nie nadaje się do opatrywania ran. Stąd ogromna rola pomocy udzielanej przez uczestników akcji.

- Znakomita większość Afrykańczyków leczy się u szamanów. W niektórych rejonach blisko połowa ran, z którymi pacjenci zgłaszają się do lekarza stanowi wynik działalności czarowników. Miejscowe szpitale państwowe najczęściej mają do zaoferowania jedynie szmatkę i butelkę wody z płynem do odkażania. O zadrapania i rany w afrykańskich warunkach jest niezwykle łatwo - podała Janiec-Palczewska.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH