PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Poznań: pionierska operacja twarzy

en
23-02-2018, 12:33
Poznań: pionierska operacja twarzy Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu, gdzie odbyła się pionierska operacja rekonstrukcji twarzy z wykorzystaniem druku 3D (fot. Wikipedia)
W Klinice Chirurgii Szczękowo-Twarzowej uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu dwóch młodych stomatologów w trakcie specjalizacji z chirurgii twarzowo-szczękowej z powodzeniem przeprowadziło zabieg rekonstrukcyjny twarzy u ofiary ciężkiego pobicia.

Jak pisze Gazeta Wyborcza sukces nie byłby możliwy, gdyby nie wykorzystanie drukarki 3D. Dzięki tej technologii lekarze ze Szpitala Klinicznego w Poznaniu zmienili wygląd 38-letniego mężczyzny. Trzy lata temu został on zaatakowany przez grupę pijanych uczniów. Wskutek pobicia mężczyzna miał złamaną kość czołową, oba oczodoły i nos.  Kości poniżej czoła zapadły się,  twarz była zdeformowana, pacjent miał problemy z oddychaniem.  Lekarze z kolejnych szpitali uznawali, że skutki urazu są nieodwracalne.

Dopiero w Poznaniu pacjent usłyszał, że lekarze podejmą próbę przywrócenia mu wyglądu sprzed wypadku. Zajęła się tym dwójka młodych stomatologów w trakcie specjalizacji z chirurgii twarzowo-szczękowej – Maciej Okła i Tomasz Zawadzki. To oni wpadli na pomysł, by wykorzystać możliwości, jakie daje nowoczesna technologia, informuje gazeta.

Na podstawie tomografii komputerowej stworzono w za pomocą programu komputerowego trójwymiarowe zdjęcia czaszki chorego. Kolejnym etapem było stworzenie graficznego modelu, który zapisany na specjalnym pliku, odczytany przez drukarkę 3D, został wydrukowany w postaci plastikowej czaszki. Na podstawie tego modelu wykonano rekonstrukcję - operacja trwała pięć godzin. Przeprowadzili ją pod nadzorem wiceszefa kliniki dr. Nowaczyka –  Maciej Okła i Tomasz Zawadzki.

Dzięki trójwymiarowymi wzorowi łatwiej było ocenić skalę zniszczeń i łatwiej przygotować się do operacji. Mężczyzna miał doszczętnie zniszczoną nasadę nosa. By odtworzyć ubytek, lekarze musieli pobrać fragment kości z  kości ciemieniowej i wszczepić go w miejsce nasady. Model czaszki pomógł im precyzyjnie wyliczyć wielkość i kształt autoprotezy.

Dzięki drukarce 3D chirurdzy mogli ustalić też bardzo precyzyjnie osteotomię, czyli linię cięcia kości. Model pozwolił też chirurgom zaprojektować i zlecić wykonanie płytek tytanowych, które stabilizują nowe ustawienie kości.

Maciej Okła pracuje w klinice sześć lat, jest lekarzem rezydentem, w tym roku kończy specjalizację. Tomasz Zawadzki też jest z wykształcenia stomatologiem, jest na trzecim roku specjalizacji.

Klinika Chirurgii Szczękowo-Twarzowej to jeden z nielicznych ośrodków w kraju, który wykonuje zabiegi rekonstrukcyjne u ofiar wypadków, ciężkich pobić, chorych z wadami genetycznymi. Stosuje techniki mikrochirurgiczne, rekonstruuje twarze chorym po raku.

Technikę 3D lekarze wykorzystali tu po raz pierwszy. Za wydruk 3D musieli zapłacić sami, ponieważ NFZ nie refunduje takich rozwiązań, pisze Gazeta Wyborcza.

Więcej: wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
chirurgia szczękowo-twarzowa   pacjent   3D  

POLECAMY W SERWISACH