PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Poznań: kilkuletnie kolejki po aparat ortodontyczny na NFZ

kan
19-07-2017, 09:53
Poznań: kilkuletnie kolejki po aparat ortodontyczny na NFZ W Poznaniu mieszkańcy mają trudności z otrzymaniem leczenia ortodontycznego na NFZ (fot. pixabay)
W samym Poznaniu placówek zajmujących się leczeniem ortodontycznym dzieci i młodzieży w ramach umowy z NFZ jest 19, w niektórych na aparat ortodontyczny trzeba czekać kilka lat.

Jak pisze Głos Wielkopolski choć w części poznańskich przychodni oferujących opiekę ortodontyczną na ruchomy aparat ortodontyczny czeka się kilka miesięcy, to w większości czas oczekiwania wynosi około dwóch lat. Pięć lat na leczenie aparatem trzeba czekać w Poradni Ortodontycznej Centrum Specjalistycznych Usług medycznych „Pro-Med” przy ul. Słowackiego w Poznaniu.

Niektórzy świadczeniodawcy dostali w tym roku o połowę mniejszy kontrakt, więc i czas realizowania świadczeń wydłużył się bardzo.

Z drugiej strony część dentystów w ogóle nie startowała w konkursie, ponieważ nie widzi celu w uleganiu mody na aparaty ortodontyczne. - Po licznych kursach, w których brałam udział, doszłam do wniosku, że zakładanie aparatów na żądanie rodziców nie ma sensu. Dzieciom w Polsce potrzeba całkiem innego leczenia, tu trzeba zadbać od podstaw o naukę higieny jamy ustnej, o odpowiednie nawyki, mówi w rozmowie z gazetą jedna z poznańskich dentystek.

- Dzieci trafiają do nas z zaawansowaną próchnicą spowodowaną brakiem higieny. Po założeniu aparatów te dzieci nadal nie myją zębów, jedzą tony słodyczy. Zdarza się, że trzynastolatek po zdjęciu aparatu traci zęby, bo w ogóle nie przestrzegał zaleceń i wskazówek lekarza, wyjaśnia lekarka.

W samym Poznaniu placówek zajmujących się leczeniem ortodontycznym dzieci i młodzieży w ramach umowy z NFZ jest 19, natomiast ogólnostomatologicznych dedykowanych tej grupie pacjentów - 26. Wielkopolski NFZ  na leczenie dzieci, łącznie ogólnostomatologiczne i ortodontyczne, przeznaczył na drugie półrocze 2017 roku ponad 10,5 mln złotych. Umowy zawarto z ok. 140 placówkami w całym regionie.

Niektóre placówki umowy z NFZ na leczenie ortodontyczne zawarły po raz pierwszy, więc nie powinny mieć jeszcze długich kolejek, informuje Głos Wielkopolski. 

Więcej: gloswielkopolski.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
leczenie ortodontyczne   NFZ   kontraktowanie 2017   dentysta  

POLECAMY W SERWISACH