PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Posłowie dopytują się o dentobusy

ms
13-10-2017, 10:27
Posłowie dopytują się o dentobusy poseł Jerzy Kozłowski w Sejmie
Wciąż duży stopień ogólności informacji o funkcjonowaniu dentobusów wyzwala wśród zainteresowanych liczne pytania. Do grona zainteresowanych zaliczają się także posłowie, przynajmniej niektórzy z nich. Należy do nich Jerzy Kozłowski, który pyta Ministerstwo Zdrowia o szczegóły pracy mobilnych gabinetów stomatologicznych.

Poseł Jerzy Kozłowski przypomina, że zgodnie z ustawą z 15 września 2017 r. o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej jest zapis, że zakupu dentobusów dokonuje minister zdrowia i przekazuje ten pojazd wojewodzie.

Wojewoda udostępnia nieodpłatnie dentobus wybranemu świadczeniodawcy. Zgodnie z art. 7 ust. 4 ustawy, świadczeniodawca będzie ponosił wszelkie koszty związane z utrzymaniem i korzystaniem z dentobusu.

Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że zostanie zakupionych 16 dentobusów, czyli jeden na województwo. Według uzasadnienia do ustawy dentobusy mają służyć pacjentom, a w szczególności dzieciom w mniejszych miejscowościach.

A teraz pytania zredagowane przez posła. Na większość, jeśli nie na wszystkie, będzie trudno uzyskać odpowiedź.

Jaki przewidywany jest średni koszt zakupu jednego w pełni wyposażonego dentobusu?

Kto jest producentem tego typu pojazdu?

W ilu miejscowościach, według danych Ministerstwa Zdrowia, w województwie wielkopolskim (przykładowe województwo z zachodniej Polski) nie ma gabinetu stomatologicznego w szkole i w najbliższej okolicy?

W ilu miejscowościach, według danych Ministerstwa Zdrowia, w województwie podlaskim (przykładowe województwo ze wschodniej Polski) nie ma gabinetu stomatologicznego w szkole i w najbliższej okolicy?

Jaka cykliczność, zgodnie z zasadami stomatologii, powinna być zachowana tak, aby podstawowa opieka stomatologiczna była zapewniona?

Czy był obliczony szacunkowy miesięczny koszt utrzymania i korzystania z jednego dentobusu? Jeśli tak, to jaką przewiduje się jego wysokość?

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
stomatologia dziecięca   dentysta w szkole   dentobus  

POLECAMY W SERWISACH