PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Posłanka Lidia Gądek: postaramy się pomóc stomatologom dziecięcym

ms
22-05-2015, 08:04
Posłanka Lidia Gądek: postaramy się pomóc stomatologom dziecięcym Lidia Gądek, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Profilaktyki (fot. infoDENT24.pl)
Ci lekarze dentyści, którzy decydują się związać karierę zawodową z leczeniem dzieci, muszą uzyskać większe wsparcie ze strony systemu powszechnej opieki zdrowotnej, także finansowe - mówi posłanka Lidia Gądek, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Profilaktyki.

Mirosław Stańczyk infoDENT24.pl: Słyszymy często, profilaktykę należy zacząć od dzieci, bo starsze pokolenie już jest stracone. To być może słuszna konstatacja, jednak do jej wdrożenia w życie potrzeba nie tylko edukatorów, ale także lekarzy dentystów ze specjalnością stomatologia dziecięcia. To jest jednak wymierająca profesja nawet w czasach, w których samorząd lekarski, Ministerstwo Zdrowia i niektórzy dentyści wyraźnie mówią: należałoby ograniczyć liczbę kształcących się stomatologów.

Posłanka Lidia Gądek, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Profilaktyki: Taki problem występuje nie tylko w stomatologii. Pediatrów jest także wyjątkowo mało. Minister zdrowia zaoferował im pewne bonusy, aby tej grupie zawodowej zrekompensować, zapewne gorsze, perspektywy zarobkowania. Musimy podjąć wysiłek, aby wdrożyć podobne rozwiązania w branży stomatologicznej. Powinny powstać zachęty do kształcenia się w deficytowych specjalnościach.

Za uzupełnienie ubytku pacjent płaci od 50 do 200 zł, a nawet i więcej. Ilu rodziców jest gotowych zapłacić podobne pieniądze za wizytę adaptacyjną, za profesjonalny przegląd uzębienia? Trudno jest przekonać rodziców, że diagnostyka jamy ustnej malucha wymaga równie dużego, a często nawet większego nakładu czasu i równie dużych umiejętności i to nie tylko typowo medycznych, ale także m.in. tych z zakresu psychologii najmłodszych.

Przedstawiciele środowiska naukowców postulują wprowadzenie dodatkowych zachęt, promujących osoby podejmujące trud pracy z dziećmi. Jeśli jednak nie nauczymy najmłodszych, że trzeba regularnie myć zęby, to chociaż mielibyśmy sto tysięcy należycie wyedukowanych stomatologów dziecięcych - sytuacja niewiele zmieni się na lepsze. Przypomnę słowa prof. Honoraty Shaw, wiceprezydenta Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego: w ochronie zdrowia wciąż mamy za mało pieniędzy, wydajmy je tam, gdzie efekt będzie największy.

infoDENT24.pl: Takie wydawanie nie przychodzi jednak politykom zbyt łatwo. Efektowniej jest bowiem załatać dziurę pieniędzmi tam gdzie ktoś umiera w świetle kamer. Tym bardziej, że wyborcy żywo reagują na krzywdę ludzką. Źle sprzedaje się wydawanie środków finansowych na coś co nie epatuje nieszczęściem, a efekt przyniesie za lat kilkanaście. Co gorsza, kupony od tego co się dzieje tu i teraz odcinać być może będą przeciwnicy polityczni.

Lidia Gądek: Nie demonizowałabym takich zależności, ale faktycznie hasło profilaktyka, przynajmniej dla części polityków, może stanowić mniej palący problem w natłoku spraw uszeregowanych w kolejce „na już".

POLECAMY W SERWISACH