PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Poseł Piotr Chmielowski: zmuśmy rodziców do kontrolowania uzębienia swoich dzieci

ms
08-06-2015, 07:14
Poseł Piotr Chmielowski: zmuśmy rodziców do kontrolowania uzębienia swoich dzieci Poseł Piotr Chmielowski (foto: Fotolia/PTWP)
- Czy nie byłoby słusznym rozwiązaniem prowadzić dzieci w kategoriach przymusu, w stosunku do rodziców, do wybranych gabinetów, aby w nich opiekunowie uzyskiwali zaświadczenie, którym legitymowaliby się później w szkole - pyta poseł Piotr Chmielowski (SLD).

Piotr Chmielowski podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia:

Mamy obowiązki, na przykład, szczepienia dzieci. I słusznie. Są oczywiście osoby, które to podważają, ale powiedzmy, że jest to rozsądne podejście. Czy Ministerstwo Zdrowia nie uważa za konieczne, żeby wprowadzić obowiązek kontroli stanu uzębienia dzieci od trzeciego roku życia aż do uzyskania przez nie pełnoletniości?

Akurat tak się składa, że stomatologia w większości jest sprywatyzowana i większość lekarzy na terenie kraju ma kontrakt z NFZ. Czy nie byłoby słusznym rozwiązaniem, w przypadku epidemii próchnicy i tego, co się dzieje w zakresie ortodoncji, prowadzić te dzieci w kategoriach przymusu - podkreślam słowo „przymusu", oczywiście, nie w stosunku do dzieci, tylko do rodziców, - w dowolnych, wybranych gabinetach, z tym, że w tych gabinetach rodzice uzyskiwaliby zaświadczenie, którym legitymowaliby się później w szkole itd.

Wiemy, że nie będziemy mieć gabinetów w szkołach - to jest irracjonalne z punktu widzenia rynku itd. - nie będziemy tego postulować, ale możliwy jest „miękki" przymus na zasadzie egzekucji - zmuszenie do zadbania o swoje dzieci przez rodziców, chociażby w ten sposób, że jeżeli nie dopełnią obowiązku, to podniesie się im składkę ubezpieczeniową.

Czy Ministerstwo Zdrowia nie uważa, że to jest pomysł słuszny i godny, taki, że trzeba to wprowadzić? 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH