• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Poseł Maks Kraczkowski pyta ministra zdrowia o kondycję zębów dzieci i młodzieży

ms
24-09-2015, 08:01
Poseł Maks Kraczkowski pyta ministra zdrowia o kondycję zębów dzieci i młodzieży Sejm (foto: mat. pras.)
Posłowie, z wiarą w lepszą sprawę, co kilka tygodni pytają ministra zdrowia o te same zagadnienia, dotyczące opieki stomatologicznej dzieci i młodzieży. Jaki jest sens tego typu aktywności, skoro o epidemii próchnicy wiedzą wszyscy, a o tym co robi w tej sprawie resort zdrowia też w ostatnich miesiącach nader głośno.

Tym razem śladami koleżanek i kolegów podążył poseł Maks Kraczkowski, który w interpelacji uzmysławia szefowi resortu zdrowia jak fatalny jest stan zębów młodego pokolenia i pyta m.in.:

Jakie działania zostały podjęte przez Ministerstwo Zdrowia w celu polepszenia stanu zębów najmłodszych dzieci i ulepszenia dostępu do bezpłatnej opieki stomatologicznej?

Czy Ministerstwo Zdrowia prowadzi programy profilaktyki dotyczące problemów próchnicy zębów? Jeśli tak, proszę o informację, jakie to programy?

Jak obecnie wygląda stan zębów dzieci w obszarach miejskich i wiejskich? Czy MZ prowadzi badania dotyczące tego zagadnienia?

W celu zmotywowania Ministerstwa Zdrowia do szybkiego działania poseł Maks Kraczkowski naświetla sytuację. Warto poznać jakie czynniki wpływają na tę ocenę.

Maks Kraczkowski argumentuje w taki oto sposób:

Tylko prywatnie
Koszt znieczulenia podczas wizyty u stomatologa to ok. 30 zł. Za wszystko płacą rodzice. 67 proc. z nich przyznaje, że na leczenie dziecka, jeśli już wybiera się do dentysty, to do prywatnego. W gabinetach, w których leczenie jest refundowane, rodzice przede wszystkim boją się bólu dziecka i niskiej jakości usług. Dziś średnio na leczenie dziecka musimy wydać od 100 – 200 zł za wypełnienie pojedynczego zęba mlecznego. Za wypełnienie zęba stałego materiałem światłoutwardzalnym zapłacimy średnio od 100 – 200 zł. Wizyta adaptacyjna dziecka to z kolei wydatek 50 zł. W przypadku małych mieszkańców małopolskiego, którzy mają średnio 7 zębów zaatakowanych przez próchnicę, łączny wydatek może sięgnąć nawet 1500 zł. Rodzice chętniej wybierają prywatne gabinety w Krakowie i okolicach, płacąc z własnej kieszeni, ponieważ obawiają się niskiej jakość leczenia, które refunduje NFZ.

Dentysta w szkole
Niestety wciąż to wyklucza olbrzymią grupę dzieci z dostępu do nowoczesnego leczenia stomatologicznego, które nie tylko naprawia ubytki, ale przede wszystkim kładzie nacisk na profilaktykę. Dentysta w szkole powinien być absolutnym minimum. Regularna kontrola jest w stanie wychwycić problem z zębem zanim się on rozwinie w poważny ubytek, obciążając zdrowie dziecka i kieszeń rodzica.

Statystyka według badań WUM
W Małopolsce jest 1820 gabinetów stomatologicznych, co daje 5. miejsce w kraju pod względem liczby dentystów, pomimo to przoduje w rankingu próchnicy u dzieci. Badania przeprowadzone przez Warszawski Uniwersytet Medyczny wykazały, że najmłodsi mieszkańcy regionu małopolskiego mają średnio 7. zębów zaatakowane przez próchnicę – to najgorszy wynik w Polsce.

Dla porównania u dzieci w woj. wielkopolskim i pomorskim są to 3 zęby. Próchnicę w województwie małopolskim ma ponad 90 proc. dzieci do 15 roku życia. Tymczasem szkoły i NFZ nie robią nic, żeby poprawić sytuację w województwie.

Na początku roku aż 60 szkół z Krakowa otrzymało odmowę NFZ na świadczenie usług dentysty szkolnego. U mieszkańców Małopolski w wieku 12-15 lat, średnio jeden ząb rocznie atakuje próchnica. W efekcie tego, 15–latek zamiast cieszyć się zdrowym uśmiechem, ma już 7. zębów wymagających natychmiastowego leczenia zachowawczego lub ekstrakcji – wyliczył Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Te same badania pokazały, że wszystkie dzieci z regionu, objęte badaniem, miały próchnicę. Do tego ponad 50 proc. dzieci do 6 lat wymagało natychmiastowego leczenia miazgi – czytamy w raporcie WUM. Na szczęście tylko 5 proc. dzieci wymagało usunięcia zęba. Dla porównania w woj. śląskim i podkarpackim, aż 30 proc. dzieci było wolnych od problemu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
WUM   próchnica dzieci   poseł   profilaktyka próchnicy  

POLECAMY W SERWISACH