PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Pomorze: więcej szkolnych gabinetów

en
07-10-2016, 08:00
Pomorze: więcej szkolnych gabinetów Lepiej z opieką stomatologiczną w szkołach Pomorza (fot. pixabay)
Na Pomorzu kontrakt z NFZ podpisało 40 szkolnych gabinetów, od września działa pięć nowych w: Kolbudach, Kosakowie, Pruszczu Gdańskim i Rumi. Niestety ani jednego nie ma jeszcze w powiecie człuchowskim i kościerskim.

- Nie kontraktuje się osobno gabinetów szkolnych. Konkursy, które przeprowadzał NFZ były na świadczenia ogólnostomatologiczne (gabinety dla wszystkich), a także na świadczenia dla dzieci i młodzieży do lat 18. Gabinety szkolne były premiowane dodatkową punktacją (10 punktów), która pozwalała im stać się konkurencyjnymi w stosunku do innych gabinetów, ale z tą konkurencyjnością różnie bywało – powiedział dla Radia Gdańsk Mariusz Szymański z NFZ.

W Rumi pomieszczenia gabinetów wyremontowała i wyposażyła gmina. Lokale były udostępniane na podstawie umów użyczenia lub wynajmu. W kilku szkołach opłaty za media pokrywane są z miejskiego budżetu. Natomiast w Sopocie miasto rocznie przeznacza 140 tys. zł na lepsze wypełnienia i lakowanie bez ograniczeń.

Ale to i tak za mało, by znacznie ograniczyć próchnicę u dzieci. Prof. Katarzyna Emerich, konsultant wojewódzki do spraw stomatologii dziecięcej na Pomorzu jest zdania, że konieczne jest tańsze rozwiązanie, ale za to bardziej efektywne, czyli edukacja. I to nie tylko dzieci, a przede wszystkim rodziców. Pierwsza wizyta u stomatologa powinna odbyć się już w szóstym miesiącu życia dziecka (do roku). Szkoła to dzieci od szóstego, siódmego roku życia. Jeśli dziecko w tym wieku ma próchnicę, to znaczy, że je zaniedbaliśmy. Mama powinna być edukowana jeszcze w momencie ciąży. Powinna wiedzieć, co robić, by jej dziecko nie miało próchnicy – podkreśla prof. Emerich w rozmowie z Radiem Gdańsk.

Problemu próchnicy nie rozwiążą stomatolodzy w szkołach, jeśli matki nie będą edukowane. O tym co robić, by dzieci miały zdrowe zęby, kobiety powinny się dowiadywać będąc w ciąży.

 Więcej: radiogdansk.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta w szkole   NFZ  

POLECAMY W SERWISACH