PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Pomorze: dentobus na drodze najwcześniej w maju?

smn
03-04-2018, 09:37
Pomorze: dentobus na drodze najwcześniej w maju? Wiele niewiadomych trzeba wyjaśnić przed uruchomieniem dentobusu (fot. Ministerstwo Zdrowia)
Mnożą się problemy z uruchomieniem dentobusu nawet tam, gdzie znalazł się stomatolog chętny do pracy w mobilnym gabinecie.

Konkurs na obsługę dentobusu na Pomorzu wygrała Przychodnia Śródmieście z Gdyni. Placówka ma doświadczenie – prowadzi 12 gabinetów w szkołach (w Gdyni, Kosakowie, Redzie i Gościcinie). Co prawda przedstawiciele NFZ zapowiadali, że dentobus powinien wyruszyć w swoją pierwszą trasę już na początku kwietnia, ale najwcześniej będzie to miało miejsce w maju, pisze portal Wyborcza.pl. 

Co stoi na przeszkodzie, by dentobus wyruszył już teraz?

Przede wszystkim nikt z lekarzy nie będzie chciał wyjechać na dystans dłuższy niż kilkanaście, kilkadziesiąt kilometrów od granicy Gdyni i dojeżdżać do pracy dłużej niż 40 minut. Do pracy w bardziej odległych miejscowościach trzeba będzie więc szukać lekarzy na miejscu. Do Przychodni Śródmieście zgłosiła się już gmina Prabuty, której bardzo zależy, by dentobus do niej dojechał, informował Wyborczą.pl Stanisław Mach z Przychodni Śródmieście. Tyle że dentobus tam się pojawi, jeśli znajdzie się chętny lekarz w okolicy. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli mobilny gabinet stomatologiczny wyjedzie poza Trójmiasto, to będzie musiał zostać przez miesiąc czy dwa. Ten czas będzie potrzebny na to, by uczniom ze szkoły mającej 400-500 uczniów zrobić przeglądy i zaleczyć ubytki.

Nadal brakuje wzoru umowy użyczenia dentobusu od wojewody.
Istnieją też czysto praktyczne niewiadome: na przykład pojazd jest zarejestrowany tylko na dwie osoby – czyli stomatologa i pomoc dentystyczną, a w dentobusie będzie jeszcze pracował kierowca. Ponadto mobilny gabinet ma być  podłączony do ujęcia wody, ale nikt nie wie,  jak to technicznie ma wyglądać zimą. 

Więcej: wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentobusy_na_start   dentobus   NFZ   kontraktowanie 2018   dentysta  

POLECAMY W SERWISACH