PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Polskie Towarzystwo Periodontologiczne o zdrowych dziąsłach

ms
15-05-2017, 07:32
Polskie Towarzystwo Periodontologiczne o zdrowych dziąsłach 12 maja 2017_ konf_prasowa.jpg
Europejski Dzień Zdrowia Dziąseł był okazją do zademonstrowania najnowszych wyników badań epidemiologicznych dotyczących chorób przyzębia. Przedstawiło je, podczas konferencji prasowej w Warszawie, Polskie Towarzystwo Periodontologiczne.

Stomatolog ma obowiązek przeprowadzić wywiad z pacjentem z chorobą przyzębia w kierunku chorób serca i naczyń oraz cukrzycy.

Skierowania do lekarza pierwszego kontaktu wymagają pacjenci (bez wcześniejszej konsultacji lekarskiej), u których występuje co najmniej jeden z poniższych czynników:
– wiek > 50 lat,
– nadciśnienie tętnicze,
– przedwczesne rodzinne występowanie choroby serca, udaru, cukrzycy, zaburzeń lipidowych,
– palenie tytoniu.

Lekarz ogólny, w przypadku stwierdzenia choroby ogólnoustrojowej, skierować powinien do lekarza stomatologa.

Periodontopatie należą do najczęściej występujących stanów zapalnych u ludzi i - podobnie jak cukrzyca - są zaliczane do chorób społecznych.

Przeprowadzone badania epidemiologiczne wskazują, że w grupie dorosłych Polaków w wieku 35–44 lat zaledwie 1 proc. pacjentów posiada zdrowe przyzębie,  a u ponad 16 proc. osób jest rozpoznawane zaawansowane zapalenie przyzębia.

Zaawansowane zapalenie przyzębia stanowi 6. najczęściej występującą chorobę na świecie i dotyczy 11,2 proc. populacji, co stanowi ok. 743 mln osób. Całkowity koszt utraty wydajności pracy, spowodowanej ciężkim zapaleniem przyzębia, szacuje się na 54 mld USD rocznie.

Zdecydowana większość chorób przyzębia jest zaliczana do bakteryjnych stanów zapalnych obejmujących początkowo tkanki dziąsła, a następnie w miarę rozwoju choroby: ozębną, kość wyrostka zębodołowego oraz cement korzeniowy zębów.

Początkowe objawy, są typowe dla zapaleń dziąseł, zalicza się do nich:
- pojawienie się kieszonek dziąsłowych,
- krwawienie z dziąseł, ich zaczerwienienie,
- obrzęk,
- rozpulchnienie i nieprzyjemny zapach z ust.

Kolejne objawy, które mogą się pojawić, są typowe dla zapaleń przyzębia:
- obecność kieszonek przyzębnych,
- destrukcja przyczepu łącznotkankowego, ozębnej, kości wyrostka zębodołowego,
- wydłużenie koron klinicznych zębów, 
- przemieszczanie się zębów, ich rozchwianie, a ostatecznie utrata.

Główną przyczyną chorób przyzębia jest płytka nazębna, w której dominują bakterie G (-), wśród których szczególne znaczenie w przypadku zapaleń przyzębia mają: Porphyromonas gingivalis, Treponema denticola, Agregatibacter actinomycetemcomitans.

POLECAMY W SERWISACH