PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Polskie społeczeństwo z bardzo chorym przyzębiem

ms
28-06-2017, 11:06
Polskie społeczeństwo z bardzo chorym przyzębiem Dzień Zdrowych Dziąseł (debata), źródło: archiwum
Prezentujemy raport z panelowego spotkania ekspertów stomatologii i medycyny ogólnej, zorganizowanego przez Polskie Towarzystwo Periodontologiczne z okazji Europejskiego Dnia Zdrowych Dziąseł.

Wyniki badań epidemiologicznych przeprowadzonych w Polsce pod kierownictwem prof. Renaty Górskiej (w 2014 r.) są alarmujące. Odsetek osób ze zdrowym przyzębiem oscyluje pomiędzy 1,6 proc. w grupie 35 - 44 lata i 0,8 proc. w grupie 65 - 74 lata. Wraz z wiekiem wzrastał także odsetek pacjentów wymagających leczenia specjalistycznego: z 18,8 proc. do 27,6 proc., natomiast w grupie osób po zawale mięśnia sercowego, przy średniej wieku 55,2 roku, odsetek ten wynosi aż 40,5 proc.

Te dane oraz inne doniesienia o wzrastającej liczbie zachorowań na raka jamy ustnej wskazują na dużą potrzebę leczenia stomatologicznego, w tym periodontologicznego, obejmującego zabiegi profilaktyczno-lecznicze, jak również ukierunkowanego na „czujność onkologiczną”.

Związek zapaleń przyzębia z chorobami ogólnoustrojowymi stanowi od lat temat doniesień naukowych. Powikłaniem nieleczonych schorzeń przyzębia jest nie tylko utrata uzębienia, ponieważ istotą stanu zapalnego jest także ogólny wzrost poziomu mediatorów zapalnych, które są czynnikiem ryzyka chorób, takich jak: cukrzyca, miażdżyca, udar mózgu, choroby sercowo-naczyniowe, przedwczesne porody, niska waga urodzeniowa, rak trzustki, choroba Parkinsona.

Badania wykazały, że ciężkie zapalenie przyzębia może być efektem niewyrównanej cukrzycy (HbA1c), a także glikemii u pacjentów bez rozpoznanej cukrzycy. Istnieje także bezpośredni związek pomiędzy stopniem zaawansowania choroby przyzębia oraz występowaniem powikłań cukrzycy, a leczenie chorób przyzębia wpływa na obniżenie poziomu HbA1c w osoczu po 3 miesiącach od podjęcia leczenia w stopniu równoważnym z zaleceniem stosowania drugiego leku w farmakoterapii cukrzycy.

Choroby przyzębia i towarzyszący im stan zapalny istotnie zwiększają także ryzyko miażdżycy. Dotychczas niezbicie wykazano znaczenie higieny jamy ustnej dla kontroli glikemii w cukrzycy, która nieodłącznie wiąże się z większą częstością występowania udarów i choroby wieńcowej. Na uwagę zasługuje również związek chorób przyzębia z takimi czynnikami rozwoju miażdżycy jak otyłość, nadciśnienie czy palenie papierosów. Wydaje się, że już w niedługim czasie kardiolodzy w ramach prewencji zawału serca i udaru mózgu – poza zaleceniami zmiany diety, rzucenia palenia i zwiększenia aktywności fizycznej - będą zalecali także poprawę higieny jamy ustnej i wizytę u dentysty.

Niezwykle ważna jest profilaktyka nie tylko chorób przyzębia, ale wszystkich chorób występujących w jamie ustnej. Istotna jest mechanoterapia i chemioterapia płytki nazębnej, ale także eliminacja czynników ryzyka, uwzględniając walkę z nikotynizmem, kontrolę przebiegu cukrzycy oraz zmniejszenie masy ciała i zmianę zachowań żywieniowych. Najprostszym z tych działań jest z pewnością mechaniczna kontrola płytki nazębnej, polegająca na prawidłowym czyszczeniu zębów i przestrzeni międzyzębowych.

SŁOWA KLUCZOWE
periodontologia   Renata Górska  

POLECAMY W SERWISACH