• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Polskich niepełnosprawnych przyjmie dentysta (czeski)

ms
20-09-2017, 09:20
Polskich niepełnosprawnych przyjmie dentysta (czeski) lek. dent. Piotr Borowski (foto: archiwum)
500 niepełnosprawnych z Polski zdecydowało się na leczenie zębów w Czechach. Za ich wizyty zapłacił Narodowy Fundusz Zdrowia.

O problemie leczenia niepełnosprawnych w Polsce i inicjatywie dentystów z Czech opowiada lek. dent. Piotr Borowski, pomysłodawca kliniki Dentator w Ostrawie i koordynator programu „Kierunek: Uśmiech”.

Jest tak źle, że niepełnosprawni z Polski potrzebują pomocy dentystów z Czech?
Lek. dent. Piotr Borowski: Stan zdrowia zębów osób niepełnosprawnych jest dziś fatalny, a problemem zajmuje się niewielu stomatologów. Wskaźnik próchnicy wśród niepełnosprawnych wynosi obecnie 100 proc. Niestety większość osób w tej grupie to także pacjenci, którzy do dentysty dostają się dopiero w momencie, kiedy ból uniemożliwia już mówienie i jedzenie, pogarszając także stan chorego. 

Wśród niepełnosprawnych praktycznie nie istnieje ani profilaktyka próchnicy, ani stała, regularna opieka, która nie dopuściłaby do takiego stanu uzębienia. Dominuje za to leczenie doraźne i łatanie pacjenta.

Problemem jest także ograniczony w Polsce dostęp do znieczulenia ogólnego, które jest niezbędne w leczeniu np. osób niepełnosprawnych intelektualnie, chorych psychicznie, pacjentów z dentofobią i  zakwalifikowanych do sanacji jamy ustnej. Bez zmian w dostępności i standardzie leczenia, sytuacja osób niepełnosprawnych nie ulegnie poprawie. Czeska stomatologia może pomóc.

W Polsce jednak działają gabinety, które leczą niepełnosprawnych
Piotr Borowski: Tak, ale wciąż za mało. Dziś na jedno województwo przypada średnio 5 placówek mających kontrakt z NFZ i leczących niepełnosprawnych w narkozie. Taka liczba gabinetów w żaden sposób nie pokrywa realnego  zapotrzebowania na leczenie, nie zmienia także jego modelu. Większość tych placówek przyjmuje dziś przede wszystkim pacjentów w nagłych przypadkach, w znikomym stopniu zapewniając stałą opiekę.  

Inna kwestia to dostępność do leczenia. Zdarzają się przypadki, że osoby niepełnosprawne czekają na wizytę nawet dwa miesiące, tak duże jest obłożenie w gabinetach. Bywa też, że pacjenci odsyłani są z kwitkiem, nawet w bólu. To błędne koło, bo niepełnosprawnym w Polsce potrzeba dziś czegoś więcej niż doraźnej stomatologii. Na tle Europy polski niepełnosprawny to osoba bezzębna. Czas to zmienić.

SŁOWA KLUCZOWE
niepełnosprawni_u_dentysty  

POLECAMY W SERWISACH