PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Polska podróbkami leków przeciwbólowych stoi

smn/PAP
27-07-2017, 09:55
Polska podróbkami leków przeciwbólowych stoi Warto uczulać pacjentów, by nie kupowali leków przeciwbólowych poza apteką (fot. pixabay)
Polscy pacjenci często sięgają po środki przeciwbólowe, jest to dużo łatwiejsze niż pójście na przykład do dentysty. Niestety coraz częściej sięgają po leki z nielegalnego źródła.

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że Polacy wydają rocznie 100 mln zł na podrobione leki. Polska jest niezwykle atrakcyjnym krajem dla fałszujących leki. Wynika to z położenia geograficznego, jak również braku odpowiadającym skali procederu rozwiązań legislacyjnych. Bardzo często podrabiane są leki przeciwbólowe.

Jak donosi PAP połowa leków dostępnych za pośrednictwem internetu to produkty sfałszowane. Służba celna informuje zaś, że wartość zatrzymanych podrobionych produktów leczniczych w 2016 r. była czterokrotnie większa niż w 2015 r.

- Wiele osób nadal wierzy, iż są w stanie organoleptycznie odróżnić produkt legalny od sfałszowanego. Pół biedy, gdy ludzie spożywają mąkę w kapsułkach. Wtedy tracą tylko pieniądze. Gorzej, gdy sfałszowane leki naprawdę zawierają substancję czynna, ale gorszą lub zupełnie różną od wskazanej na opakowaniu - wskazuje rzecznik GIF, Paweł Trzciński w rozmowie z PAP. 

Dziennik Gazeta Polska przytacza dane Naczelnej Rady Aptekarskiej, z których wynika, że nawet 13 proc. hospitalizacji jest spowodowanych przyjmowaniem niewłaściwych leków.

Jeszcze jesienią ruszy kampania informacyjna. jej celem ma być uświadomienie obywatelom, że medykamenty należy kupować w aptece, a nie w internecie - dodaje rzecznik GIF. 

 

Czytaj także: Rola NLPZ w leczeniu kanałowym zęba

W Polsce kwitnie rynek podrabianych leków przeciwbólowych

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
pacjenci   leczenie bólu   ból zęba  

POLECAMY W SERWISACH