PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Polscy dentyści przypominają WHO o zdrowiu jamy ustnej

17-12-2012, 05:46
Polscy dentyści przypominają WHO o zdrowiu jamy ustnej (fot. WHO)
Polscy dentyści przypominają WHO o zdrowiu jamy ustnej (fot. WHO)
Światowa Organizacja Zdrowia opracowuje tzw. zerowy projekt Globalnego Planu Działań na Rzecz Zapobiegania i Kontrolowania Chorób Niezakaźnych na lata 2013-2020. Okazuje się, że autorzy dokumentu pominęli w nim tematykę zdrowia jamy ustnej. O interwencję w tej sprawie w resorcie zdrowia, zaapelowali dentyści z samorządu lekarskiego.

Przedmiotem niepokoju ze strony przedstawicieli Komisji Stomatologicznej NRL jest ogłoszony przed kilkoma tygodniami, projekt dwunastego ogólnego programu prac WHO na lata 2014-2019 (Draft Twelfth WHO General Programme of Work, for the period 2014-2019, GPW12).

Tzw. zerowy projekt Globalnego Planu Działań na Rzecz Zapobiegania i Kontrolowania Chorób Niezakaźnych na lata 2013-2020, po dyskusjach przeprowadzonych z komitetami regionalnymi, ma być przedstawiony, jako projekt przez WHO (w maju 2013 r. podczas Światowego Zgromadzenia Zdrowia). Jak zauważyli przedstawiciele samorządu stomatologicznego, dokumenty pomijają zdrowie jamy ustnej.

 

Dentyści chcą zmian w projekcie

- Apelujemy, aby zagadnienie to zostało wyraźnie wskazane w GPW12 jako jeden z priorytetów działań dotyczących chorób niezakaźnych piszą autorzy postulatu w liście do ministra zdrowia. Stomatolodzy proszą szefa resortu o podjęcie starań w celu uwzględnienia przez WHO w planach działań - chorób jamy ustnej, które jak powszechnie wiadomo, mają wspólne czynniki ryzyka z chorobami niezakaźnymi wskazywanymi jako najczęstsze przyczyny zgonów na świecie, czyli: chorób układu krążenia, cukrzycy, nowotworów i przewlekłego schorzenia płuc.

 

Minister obiecuje pomoc

Reakcja Ministerstwa Zdrowia była natychmiastowa. Resort rekomendował postulat KS NRL, przypominając, że obecnie trwa proces konsultacji GPW12 z zainteresowanymi stronami, w tym także partnerami społecznymi.

- Wkrótce powinna ukazać się nowa wersja dokumentu, uwzględniająca zgłoszone postulaty. GPW12 będzie dyskutowany w styczniu przyszłego roku podczas Rady Wykonawczej WHO, następnie zatwierdzony w maju podczas Światowego Zgromadzenia Zdrowia wyjaśnia Krzysztof Chlebus, podsekretarz stanu w MZ.

Resort obiecał, że wskazówki dentystów zostaną poddane pod rozwagę podczas wypracowywania stanowiska MZ w sprawie GPW12.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   Komisja Stomatologiczna   WHO   Inicjatywy  

POLECAMY W SERWISACH