PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Polacy wśród trzech nacji najczęściej odwiedzających dentystę?!

ms
10-07-2017, 12:57
Polacy wśród trzech nacji najczęściej odwiedzających dentystę?! Polacy często chodzą do dentysty!? (fot. Dentim Clinic)
I nie chodzi o wizyty towarzyskie, tylko o takie, które utrwalają relacje pacjent – lekarz dentysta. Takie wyniki przynoszą najnowsze badania FDI World Dental Federation. Czy można im zaufać?

Badanie plasuje Polskę w gronie trzech krajów (obok Wielkiej Brytanii i Brazylii), których obywatele najchętniej odwiedzają stomatologa!

Jednak niestety Polacy z higieną i zdrowiem jamy ustnej są wciąż na bakier.

Wiedza Polaka dotycząca higieny jamy ustnej jest przestarzała i pełna mitów – alarmuje w swoim najnowszym badaniu FDI World Dental Federation. Co więcej, tę wiedzę praktykujemy każdego dnia. Efekt – jeden z najwyższych wskaźników próchnicy na świecie!

Polska jak USA, niestety!
Wiedza Polaków na temat higieny jest ogromna! Niestety w większości przypadków sprowadza się do mitów na temat zdrowia, które utrwaliły się przez lata.

Pod tym względem Polska znalazła się właśnie na 8. miejscu globalnego zestawienia. Gorzej jest w Kanadzie (1. miejsce), Nowej Zelandii (2. miejsce) w Wielkiej Brytanii (3. miejsce), RPA i Australii (4. I 5. miejsce),  Meksyku (6. miejsce) i Brazylii (7 miejsce),.

Niestety w przeciwieństwie do pozostałych krajów, Polacy nie tylko mają błędną i przestarzałą wiedzę, ale także sumienniej stosują się do jej zaleceń podczas codziennej higieny. Pod tym względem zajmujemy już 4. miejsce na świecie, ex aequo z Kanadą. Lepiej sytuacja wygląda nawet w Indiach i Egipcie. W co wierzymy, a co jest nieprawdą?

Mycie po jedzeniu to mit?
Według ankiety FDI wśród aż 60 proc. rodaków, pokutuje mit o tym, że zaraz po jedzeniu należy pobiegnąć do łazienki i umyć zęby, im szybciej tym lepiej. Taki pogląd podziela też aż 84 proc. Brytyjczyków i 81 proc. Meksykanów. Tymczasem dentyści grzmią. Mycie zębów od razu po posiłku jest szkodliwe!

– Zawsze powinniśmy odczekać po jedzeniu 30, a po kwaśnej potrawie nawet 45 minut. W tym czasie niech działa ślina, która reguluje pH. Szczotkowanie zębów od razu po posiłku, kiedy szkliwo jest rozmiękczone przez kwasy, może je tylko podrażnić, prowadząc np. do spękań – przestrzega lek. stom. Romana Markiewicz z Dentim Clinic w Katowicach.

A to dopiero początek. Aż 68 proc.  obywateli badanych krajów, w tym także Polski, przekonanych jest o tym, że myjąc zęby pastą, należy przepłukiwać usta wodą. Błąd!

- Jeśli myjemy zęby pastą i jednocześnie płuczemy usta wodą, usuwamy cenne związki fluoru, które są w paście. Ich zadaniem jest remineralizacja szkliwa, czyli jego wzmocnienie. Jeśli te związki ulegają wypłukaniu, pasta nie spełnia funkcji ochronnej przed próchnicą, a jedynie myjącą. Zamiast płukania zaleca się intensywne wypluwanie pasty w trakcie szczotkowania, tak aby pozostała ona na powierzchni zębów – radzi stomatolog.

SŁOWA KLUCZOWE
higiena jamy ustnej   Dentim Clinic  

POLECAMY W SERWISACH