• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Polacy poważniej traktują zdrowie zębów

ws
02-12-2015, 08:05
Polacy poważniej traktują zdrowie zębów Pacjent w gabinecie (foto: pixabay)
Mieszkańcy Polski obecnie częściej niż 5 lat wcześniej leczą się u dentysty. Przynajmniej raz w roku u lekarzy dentystów stawia się prawie 20,4 mln osób w wieku od 2 lat (55 proc. populacji) – wynika z badania "Zdrowie i zachowanie zdrowotne mieszkańców Polski w świetle Europejskiego Ankietowego Badania Zdrowia (EHIS) 2014 r.".

Z analizy tej wynika, że odsetek korzystających z leczenia stomatologicznego był wyższy wśród mieszkańców miast (59 proc.) niż mieszkańców wsi (41 proc.).

Ponad 70 proc. dzieci w wieku 2 lat i więcej (5 lat temu tylko 55 proc.) było u dentysty lub ortodonty w ciągu ostatniego roku (12 proc. - 10 lat temu). Nigdy nie było u dentysty 18 proc. dzieci, w tym połowa dzieci w wieku 2-4 lata, ale już tylko 3 proc. będących w wieku 10- 14 lat.

Najliczniej do dentystów zgłaszają się dzieci w późnym wieku przedszkolnym oraz uczniowie szkół podstawowych.

Jak wskazują wyniki badania, co 13 osoba, potrzebująca opieki medycznej, sprawowanej przez lekarza, musiała z niej zrezygnować właśnie z powodów finansowych. W przypadku opieki dentystycznej taką sytuację wskazała co 9 osoba.

Badanie "Zdrowie i zachowanie zdrowotne mieszkańców Polski w świetle Europejskiego Ankietowego Badania Zdrowia (EHIS) 2014 r." zostało przeprowadzone w okresie wrzesień-grudzień 2014 r. Wylosowano 24 tys. mieszkań. Wywiady przeprowadzono w 12,2 tys. gospodarstw domowych, w których zbadano 28826 osób, mieszkających na obszarach miejskich i wiejskich całego kraju, w tym 24156 osób w wieku 15 lat i więcej (osoby zaliczane do dorosłych) oraz 4670 dzieci w wieku do 14 lat.

Więcej: GUS

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
pacjenci   statystyka   GUS  

POLECAMY W SERWISACH