• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Polacy nie chodzą do dentysty, bo..

js
29-01-2016, 13:07
Polacy nie chodzą do dentysty, bo.. Dlaczego Polak omija gabinet dentystyczny (foto: pixabay)
Stosunkowo niewielki odsetek potrzeb Polaków, w zakresie leczenia stomatologicznego (5 proc.), nie jest zaspokojony – wynika z raportu Euro Health Consumer Index, EHCI, który powołuje się na dane OECD. Taki poziom to mniej więcej średnia notowana wśród państw członkowskich OECD.

Polacy nie chodzą do dentysty głównie ze względu: na długi czas oczekiwania na pomoc, na zbyt wysokie ceny usług lub ze względu na utrudniony dostęp do gabinetu dentystycznego (odległość). Te trzy przyczyny składają się na wskaźnik, który sytuuje Polskę na 14 miejscu w statystyce ograniczeń OECD.

Te trzy bariery są oczywiście mniejsze dla osób o wysokich dochodach (2,8 proc.), wyższe przy średnio zarabiających (5 proc.), a najwyższe dla tych, którzy zarabiają najmniej (7,9 proc.).

Średnia dla, uwzględnionych w statystyce, 24 państw OECD skalkulowana została na poziomie 5,24 proc., przy czym zarabiający najwięcej mają mniejsze problemy z dostępem do dentysty (1,62 proc.), a większe (9,93 proc.) - grupa osób osiągająca przychody niższe od średniej.

Najmniej problemów z dostępem do dentysty mają mieszkańcy Holandii (w zależności od zasobności portfela - odpowiednio 0,2 proc., 0,4 proc. i 2,8 proc.).

Kolejne miejsca w tym rankingu, wyprzedzając Polskę, zajmują: Austria, Luksemburg, Czechy, Niemcy, Słowacja, Wielka Brytania, Belgia, Węgry, Dania, Litwa, Finlandia, Szwajcaria.

Za Polską plasują się natomiast: Szwecja, Francja, Norwegia, Irlandia, Hiszpania, Estonia, Grecja, Włochy, Islandia, Portugalia, Łotwa. W tym ostatnim państwie rozkład ograniczeń, w zależności od poziomu zamożności, jest dramatycznie wysoki (odpowiednio 4,2; 18,9 oraz 35,8 proc.).

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH