PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Polacy nagminnie chadzają do dentysty?!

CED, ms
22-01-2015, 08:07
Polacy nagminnie chadzają do dentysty?! Polacy częstymi pacjentami u dentysty? (foto: sxc.hu)
Nawoływania dentystów, aby Polacy zdecydowanie częściej umawiali się na wizyty kontrolne niż zazwyczaj zwykli to czynić - inaczej brzmią w konfrontacji ze statystykami zamieszczonymi przez Council of European Dentists. Polacy należą do tych obywateli państw europejskich, którzy do stomatologa chodzą najczęściej. Gdzie tkwi przyczyna takiego stanu rzeczy?

Council of European Dentists, zamieszczając krótką statystykę, dotyczącą częstotliwości wizyt w gabinetach stomatologicznych, podaje oto takie wyjaśnienie. - Wydaje się, iż w krajach, w których społeczeństwa mają większe problemy z uzębieniem, występuje częstsza konieczność podejmowania leczenia stomatologicznego, a to z kolei rzutuje na wyższą liczbę wizyt u dentysty, ale interwencyjnych, a nie profilaktycznych. W krajach takich jak Finlandia, czy Szwecja, w których poziom higieny jamy ustnej jest wysoki - nie istnieje potrzeba odwiedzania dentysty co kilka miesięcy. CED przyznaje jednocześnie, że wiele państw nie podaje, bo nie ma danych na temat - czytamy.

Oczywiście CED objaśnia, że częstość wizyt u dentysty jest także pochodną systemu opieki zdrowotnej realizowanej przez poszczególne kraje. W większości przypadków branża stomatologiczna w państwach europejskich charakteryzuje się dużym stopniem komercjalizacji. Tam jednak gdzie stomatologia znajduje się w centrum uwagi kierujących systemem opieki zdrowotnej, łatwiej jest uzyskać poradę bez zaangażowania istotnych środków finansowych ze strony pacjenta, a to w znacznym stopniu sprzyja wizytom u dentysty. W przypadku Polski ten czynnik stymulujący jest raczej mało zauważalny. Być może pod pozycją Polska należałoby raczej wpisać nie „średni okres pomiędzy kolejnymi wizytami u dentysty", a „średni zalecany okres...". Jedno słowo a jednak dużo zmienia. 

Średni okres pomiędzy kolejnymi wizytami u dentysty

Państwo

Średnio raz na pół roku

Polska, Czechy, Malta

Średnio od 9 do 12 miesięcy

Dania, Estonia, Holandia, Słowenia, Szwajcaria

 

 

Raz do roku

Austria, Belgia, Cypr, Francja, Niemcy, Węgry, Irlandia, Włochy, Łotwa, Luksemburg, Norwegia, Rumunia, Wielka Brytania,

Nie częściej niż raz na 18 miesięcy

Finlandia, Islandia, Słowacja, Szwecja

Źródło: CED

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
statystyka   UE   CED   próchnica statystyki   profilaktyka  

POLECAMY W SERWISACH