PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Polacy jak nikt inny w Europie boją się dentysty

17-10-2012, 04:39
Dlaczego boimy się dentysty (foto: sxc.hu)
Dlaczego boimy się dentysty (foto: sxc.hu)
Jest taka grupa pacjentów (przynajmniej potencjalnych), która otwarcie przyznaje, że nie chodzi do stomatologa, bo się boi. Grupie tej przewodzą mieszkańcy Polski. Co trzeci na stu Polaków twierdzi, że nie unikałby fotela dentystycznego, gdyby nie obawa przed bólem.

Polacy boją się dentysty jak nit w Europie. W tej niechlubnej statystyce wyprzedzamy Chorwację (1,9 proc.), Norwegię i Czechy (1,8 proc.) oraz Łotwę (1,6 proc.). Strachu przed stomatologiem nie odczuwają natomiast Litwini (obawę ma tylko 0,1 proc. ankietowanych), Słowacy (0,2 proc.) i Bułgarzy (0,3 proc.).

Wynika tak z przedstawionej przez Eurostat danych dotyczących przyczyn, dla których  mieszkańcy Europy nie chodzą do dentysty.

Mieszkańcy Europy nie chodzą do dentysty także dlatego, że wizyty takie są zbyt kosztowne. Ceny obowiązujące w gabinecie stomatologicznym są zaporą nie do przebycia dla 32,9 proc. obywateli Łotwy, dla 21,9 proc. Bułgarów i 19,8 proc. Portugalczyków. A Polacy? W grupie 31 sklasyfikowanych w tym zestawieniu państw znaleźliśmy się na 14 miejscu z 7,6 proc. odsetkiem pacjentów, którzy nie chodzą do dentysty, bo ich na to nie stać. Z zapłaceniem za usługi stomatologiczne nie mają za to problemów, albo raczej mają najmniejsze mieszkańcy Wielkiej Brytanii 0,4 proc., Finowie 0,8 proc. i Słowenii - 1,2 proc.

Okazuje się, że można nie chodzić do dentysty, także dlatego, że nie znalazło się jeszcze odpowiedniego specjalisty, tak uważa 0,7 proc. Szwedów, 0,4 proc. Duńczyków, 0,2 proc. Czechów, Brytyjczyków i Islandczyków. Polacy są w środku europejskiej stawki z odsetkiem niezorientowanych na poziomie 0,1 proc.

Bywa także, iż obywatele Polski nie chodzą do dentysty, bo zniechęca ich do tego zbyt długa kolejka. Mówi o tym jedna osoba na 100 pytanych, niewiele, ale to i tak duży odsetek w porównaniu z innymi państwami. Na kolejki najbardziej w Europie narzekają Finowie (5,6 proc.), dwukrotnie rzadziej Norwegowie i Brytyjczycy (1,7 proc.). Średnia unijna to 0,6 proc.

Na dentystę nie mają czasu: Szwedzi (1,2 proc,), Czesi (0,9 proc.), Włosi (0,8 proc.). Dużo lepiej w tym zestawieniu nie wypadają Polacy - 0,7 proc. spośród nich nie ma czasu na dentystę. Dokładnie tyle samo wynosi średnia unijna.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   UE   opinie o dentystach   Dentystatystyka  

POLECAMY W SERWISACH