PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Póki co, na sto szkół jest półtora gabinetu stomatologicznego

ms
20-10-2017, 09:12
Póki co, na sto szkół jest półtora gabinetu stomatologicznego Wskaźnik gabinetów dentystycznych w szkołach - 1,5 proc. (foto: pixabay)
Nie ma się nawet z czego odbijać. W roku szkolnym 2015/16 w szkołach funkcjonowało 411 gabinetów stomatologicznych, a rok później przybyło ich cztery. W tym samym czasie liczba szkół wzrosła o… 424.

Odsetek gabinetów stomatologicznych w szkołach w roku szkolnym 2015/2016 wyniósł zaledwie 1,5 proc. w następnym roku szkolnym wyliczono go na dokładnie takim samym poziomie.  Dane te (tabele z wynikami statystycznymi podajemy poniżej) zaprezentowała Józefa Szczurek-Żelazko sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Ze słów Józefy Szczurek-Żelazko wynika, że realizacja zapowiedzi ujętych w exposé premier Beaty Szydło, a dotyczące zmian organizacji opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą, wymagały w pierwszej kolejności dyskusji z gronem ekspertów sprawujących opiekę lekarską, pielęgniarską i stomatologiczną nad uczniami.

Wiceminister przypomniała, że kolejnym etapem prac jest stworzenie ram prawnych i finansowych dla wypracowanej koncepcji zmiany.

Trwają prace nad założeniami do ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Ważnym elementem nowej ustawy będzie wdrożenie opieki nad dziećmi i młodzieżą sprawowanej w gabinecie profilaktyki zdrowotnej w szkole przez pielęgniarkę, skoordynowanej z lekarzem dentystą oraz z lekarzem POZ (w przyszłości z zespołem POZ). Istotą proponowanych rozwiązań jest określenie koordynującej i monitorującej roli pielęgniarki środowiska nauczania i wychowania albo higienistki szkolnej w zapewnieniu uczniom opieki zdrowotnej w szkole.

W zakresie opieki stomatologicznej zakłada się współdziałanie pielęgniarki albo higienistki szkolnej z lekarzem dentystą:
- monitorowanie wykonywania przeglądów dentystycznych u uczniów oraz realizacji zaleceń lekarza dentysty,
- prowadzenie programów profilaktycznych w zakresie zdrowia jamy ustnej,
- podejmowanie interwencji w przypadku gdy zalecenia lekarza dentysty nie byłyby realizowane we wskazanych terminach.

Ważnym założeniem proponowanych rozwiązań jest poprawa dostępności uczniów do świadczeń stomatologicznych w gabinetach zlokalizowanych w szkołach, bądź współpracujących ze szkołą. Uzupełnieniem tych rozwiązań byłyby dentobusy.

Jaki jest stan otwarcia?
Zgodnie z informacją Ministra Edukacji Narodowej, trwają prace modernizacyjne Systemu Informacji Oświatowej. Nie jest zatem możliwe wygenerowanie danych aktualnych o liczbie gabinetów lekarskich i dentystycznych w szkołach. Ostatnie dane dotyczą roku szkolnego 2016/17.

Gabinety w szkołach dla dzieci i młodzieży w roku szkolnym 2015/2016 i 2016/2017 

Środki na świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym (dane OW NFZ)

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH