PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Podwyżka dla lekarzy rezydentów jak w banku

PAP/ms
16-10-2017, 23:15
Podwyżka dla lekarzy rezydentów jak w banku Mateusz Morawiecki (foto: Fotolia/PIWP).
- W ostatnich latach była jedna podwyżka wynagrodzeń rezydentów - w 2009 r.; będzie na pewno kolejna, dużo lepsza - to, co wypracował minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Zdaję się na niego - powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Morawiecki powiedział w "Gościu Wiadomości" w TVP, pytany o podwyżki dla lekarzy rezydentów: One są zaplanowane już i wiem, że minister Radziwiłł rozmawia z rezydentami - tą bardzo ważną grupą zawodową.

Przypomniał, że w ostatnich latach była jedna podwyżka wynagrodzeń rezydentów - w 2009 r.

- Teraz będzie na pewno kolejna, dużo lepsza podwyżka - to, co wypracował minister Radziwiłł. Zdaję się na niego. Jest w trudnym procesie rozmów i negocjacji - powiedział.

Zaznaczył, że zmiany trwają, ale bardzo trudno jest zreformować wszystko od razu. - Na pewno nie jest w służbie zdrowia tak, że wszystko jest na tip-top. Będziemy się starali jak najszybciej z jednej strony eliminować patologie, żeby znajdować te pieniądze w tegorocznym budżecie - ekstra kilka miliardów - i w przyszłorocznym, i w kolejnych na podnoszenie wydatków na ochronę zdrowia w proporcji do PKB - mówił wicepremier.

Powiedział, że podczas wizyty w USA w ostatni weekend pokazywano mu dane, z których wynika, że w Stanach Zjednoczonych uważa się, że 17 proc. wydatków w służbie zdrowia "to patologia i marnotrawstwo - to, co przecieka przez palce". - W Danii jest to 12 proc. Załóżmy, że w Polsce jest to 15 proc. - wyliczał, dodając, że NFZ stara się dobrze wydawać pieniądze, a jednak jest szereg nieprawidłowości.

- W Waszyngtonie pokazywano mi zestawienia, z których wydaje się niemal pewne, że w naszym systemie już dzisiaj kilkanaście miliardów jest źle wydawane - powiedział. Jako przykład podał, że w leczeniu onkologicznym placówki, które leczą 80 proc. pacjentów, otrzymują jedynie 50 proc. środków na wynagrodzenia za to leczenie. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
finansowanie   rezydentury  

POLECAMY W SERWISACH