PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Podpisywanie e-zwolnień łatwiejsze

PAP/en
01-12-2017, 11:50
Podpisywanie e-zwolnień łatwiejsze Wszystkie zwolnienia wystawiane elektronicznie od połowy 2018 r. (fot. pixabay)
Od piątku 1 grudnia br. Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił własny kanał autoryzacji elektronicznego potwierdzenia, że pacjent jest niezdolny do pracy.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie można wystawiać od początku 2016 r., ale podpisywane były poprzez kwalifikowany podpis elektroniczny, który trzeba było wykupić, albo profilem zaufanym administracji publicznej - ePUAP, który lekarze krytykowali, jako zbyt czasochłonny i skomplikowany.

Od piątku ZUS pozwala bezpłatnie podpisywać elektroniczne zwolnienie przez uwierzytelnienie go bezpośrednio przez Platformę Usług Elektronicznych i system pobieranych tam certyfikatów.

Żeby podpisać zwolnienie lekarz musi pobrać z systemu ZUS certyfikat i ustalić hasło umożliwiające podpisywanie zwolnień. Można to robić nie tylko na stacjonarnym komputerze, ale też na smartfonie i trwa to tylko kilka minut - twierdzi  rzecznik prasowy ZUS Wojciech Andrusiewicz.

Certyfikat ważny jest przez 5 lat. Indywidulane hasło nadawane przez lekarza, to minimum cztery znaki - cyfry, litery i znaki specjalne. Po złożeniu wniosku lekarz maksymalnie po kilkunastu minutach otrzymuje maila lub smsa z potwierdzeniem nadania certyfikatu.

Na razie elektroniczne zwolnienia nie są obowiązkowe - honorowane będą też zwykłe, papierowe druki, które zostaną wycofane 1 lipca przyszłego roku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ZUS   zwolnienie od dentysty  

POLECAMY W SERWISACH