• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Podkarpackie spogląda na „Dzieciństwo bez próchnicy" ...z daleka

ms
03-03-2014, 08:08
Podkarpackie spogląda na „Dzieciństwo bez próchnicy Podkarpackie spogląda na „Dzieciństwo bez próchnicy" ...z daleka (foto: sxc.hu)
Niejednokrotnie pisaliśmy o programie „Dzieciństwo bez próchnicy", w ramach którego przedszkola z terenu całego kraju mogą zgłaszać się do udziału w akcji mającej promować zachowania prozdrowotne oraz profilaktykę chorób jamy ustnej u dzieci. Na Podkarpaciu zainteresowanie tym programem - póki co - jest niewielkie.

Udział w projekcie „Dzieciństwo bez próchnicy" przedszkola mogą zgłaszać do końca marca 2014 r. - poinformowała w rozmowie z Polskim Radiem Rzeszów Bernadeta Wiercioch - Klin, konsultant wojewódzki ds. stomatologii dziecięcej w woj. podkarpackim. Czasu pozostało niewiele, tymczasem spośród 600 przedszkoli funkcjonujących na Podkarpaciu chęć uczestnictwa w projekcie zgłosiło zaledwie 34 placówek, to niespełna 2,5 proc.
Być może ten nieznaczny udział tłumaczy po części dlaczego na Podkarpaciu jest tak dużo dzieci chorujących na próchnicę zębów. Pod tym niechlubnym względem województwo podkarpackie jest na drugim miejscu w Polsce.

Akcje profilaktyczne w niektórych przedszkolach organizowane są na własną rękę. Barbara Kaszuba dyrektorka przedszkola w Krasnem regularnie zaprasza na spotkania z dziećmi lekarza dentystę Annę Kołodziej - Dziurzyńską. Ostatni raz zrobiła to pod koniec lutego. W ich trakcie przedszkolaki słuchają i utrwalają zasady higieny jamy ustnej, dowiadują się jak należy szczotkować zęby i dlaczego trzeba systematycznie odwiedzać gabinety stomatologiczne. Każde dziecko otrzymuje od dentystki pastę do mycia zębów w przedszkolu.

Takie inicjatywy wciąż nie są jednak popularne, a przecież celem projektu „Dzieciństwo bez próchnicy" jest objęcie edukacją i profilaktyką stomatologiczną ponad 300 tysięcy dzieci w wieku do 5 lat, a także osób dorosłych, od których postawy najbardziej zależy stan zdrowia jamy ustnej najmłodszych - rodziców i opiekunów dzieci, nauczycieli i wychowawców przedszkolnych oraz pielęgniarek, położnych i lekarzy pediatrów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH