PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Podkarpackie: kontrakty na leczenie zębów dzieci są za duże?

rzeszow.tvp.pl, ms
29-04-2015, 08:05
Podkarpackie: kontrakty na leczenie zębów dzieci są za duże? NFZ pieniądze na leczenie uzębienia dzieci (foto: freedigitalphotos)
Do zaskakującego wniosku można dojść, słuchając wypowiedzi Marka Jakubowicza, rzecznika prasowego NFZ w Rzeszowie. Pieniądze na leczenie uzębienia dzieci i młodzieży przepadają.

Środków na stomatologię, którymi dysponuje OW NFZ w Rzeszowie nie jest mało - uważa przedstawiciel publicznego płatnika. Na poparcie swoich słów podaje on kilka liczb. W 2015 r. w Podkarpackiem na stomatologię zarezerwowano 102 mln zł, to więcej niż 101 mln zł w 2014 r. Jest więc dobrze? Niekoniecznie. Kolejne zdanie Marka Jakubowicza rozwiewa optymistyczne wrażenie, bo oto w 2013 i w 2012 r. środki finansowe były wyższe, zaledwie o 1 mln zł, ale zawsze. Rzecz jasna, pieniędzy jest zdecydowanie za mało, oczywiście biorąc pod uwagę potrzeby. Okazuje się jednak, że nie zawsze kontrakty, obejmujące usługi stomatologiczne dla dzieci i młodzieży, są wykonywane. W takiej sytuacji OW NFZ w Rzeszowie zmuszony jest do przesuwania części pieniędzy tam, gdzie występują nadwykonania, a więc na stomatologię dla dorosłych.

Jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy? Z pewnością nie jest tak, że z podażą usług stomatologicznych dla dzieci i młodzieży nie ma problemów. Chodzi raczej o splot niekorzystnych wydarzeń, jak chociażby przypadkowe problemy organizacyjne dotykające konkretnego świadczeniodawcę. Powstaje jednak także inna myśl, czy aby kontrakt na stomatologię dla dzieci jest tak nieatrakcyjny finansowo, że traktowany bywa jako mało pożądany dodatek, pomagający w podpisaniu umowy z NFZ na leczenie dorosłych i jako taki realizowany po masoszemu.

Więcej: rzeszow.tvp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   OW NFZ w Rzeszowie   stomatologia dziecięca   dzieci  

POLECAMY W SERWISACH