• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Podkarpacka Izba Lekarsko-Dentystyczna kusi, prawdziwa izba ostrzega

OIL Kraków/szaft
17-07-2014, 11:24
Podkarpacka Izba Lekarsko-Dentystyczna kusi, prawdziwa izba ostrzega OIL w Krakowie ostrzega przed działalnością Stowarzyszenia "Podkarpacka Izba Lekarsko-Dentystyczna"
Stowarzyszenie „Podkarpacka Izba Lekarsko-Dentystyczna” nie jest organem samorządu zawodowego lekarzy – ostrzega Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie. Tymczasem stowarzyszenie zarejestrowane w Krośnie kusi bogatą listą celów statutowych, m.in. ochroną interesów lekarzy dentystów

Wpisanie do Krajowego Rejestru Sądowego Stowarzyszenia, które nazwą wykazuje duże podobieństwo do nazwy Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie, nie spotkało się z aprobatą przedstawiciel samorządu lekarskiego. Ich zdaniem „zarówno nazwa stowarzyszenia, jak i cele działalności pozostają w sprzeczności z prawem, w tym z przepisami regulującymi ustawowe kompetencje organu samorządu zawodowego".

Nazwa może wywołać fałszywe przekonanie, iż stowarzyszenie stanowi jednostkę organizacyjną samorządu zawodowego, a tak nie jest.

- Nazwa stowarzyszenia oraz przedstawione przez stowarzyszenie cele są sprzeczne z przepisami prawa, w związku z tym Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie podjęła stosowne kroki prawne - czytamy w komunikacje OIL w Krakowie.

Zgodnie z wpisem w KRS Stowarzyszenie „Podkarpacka Izba Lekarsko-Dentystyczna" chce organizować dokształcanie zawodowe lekarzy oraz upowszechniać osiągnięcia i badań naukowych w zakresie medycyny. W celach statutowych określono także reprezentowanie interesów stowarzyszenia i jego członków, a także integrację środowiska lekarzy dentystów.

Stowarzyszenie stawia sobie zadanie reaktywacji Izby Lekarsko-Dentystycznej (powołana w 1938 roku, zlikwidowana w 1950 r). Kusi lekarzy dentystów ochroną ich interesów.

OIL w Krakowie podkreśla, że część celów stowarzyszenia jest identyczna do tych określonych przez samorząd. - Narusza to ustawę o izbach lekarskich, ustrój i kompetencje organów samorządu lekarskiego - przekonują samorządowcy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH