PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Podhale: brak chętnych na realizację nocnych i świątecznych kontraktów

Gazeta Krakowska/szaft
26-06-2014, 08:10
Podhale: brak chętnych na realizację nocnych i świątecznych kontraktów Podhale: brak chętnych na realizację nocnych i świątecznych kontraktów (fot. sxc.hu)
Zakopane i Nowy Targ to miejscowości, w których brak jest gabinetów świadczących nocną i świąteczną opiekę stomatologiczną. Kuszenie dentystów 600 złotową stawką przez NFZ nie przynosi rezultatów.

Narodowy Fundusz Zdrowia apeluje do dentystów, aby podjęli się takiej pracy, ale oni są temu niechętni. W całej Małopolsce działają tylko dwie bezpłatne przychodnie całodobowe (w Krakowie i Bochni). Stomatolodzy nie chcą pracować mimo, że stawka za jeden nocny dyżur to 600 zł - informuje "Gazeta Krakowska" .

- Na Podhalu mieszka sporo ludzi, a w sezonie odpoczywa tu wielu turystów. Ci ludzie nie mogą pozostać bez pomocy - uważa Andrzej Gąsienica Makowski, starosta tatrzański.

Nocna i świąteczna opieka dentystyczna to problem w cały kraju. Według danych z 2013 roku w całym kraju usługi doraźnej pomocy stomatologicznej świadczyły tylko 47 placówki.

W Polsce doraźna pomoc stomatologiczna udzielana jest tylko w wybranych placówkach ochrony zdrowia, które posiadają kontrakt z NFZ na świadczenia gwarantowane. Ich liczba jest ustalana według środków wojewódzkich oddziałów NFZ przeznaczonych na ten cel, a także w oparciu o wielkość województwa i liczbę mieszkańców. 

Więcej: www.gazetakrakowska.pl 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH