PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Po raz trzeci ochronią dziecięce uśmiechy

ws
01-10-2015, 08:35
Po raz trzeci ochronią dziecięce uśmiechy Akcja Chroń dziecięce uśmiechy (foto: archiwum)
100 tys. dzieci w całej Polsce będzie mogło wziąć udział w trakcie roku szkolnego w lekcjach o higienie jamy ustnej prowadzonych w ramach Klubów Wiewiórka PCK. Dotychczas z takiej możliwości skorzystało prawie 140 tys. uczniów.

Lekcje edukacyjne obejmą 100 tys. dzieci, a 9 tys. z 24 szkół uczestniczyć będzie także w przeglądach stomatologicznych – wystartowała trzecia edycja ogólnopolskiego programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy”. Tym razem organizatorzy Wrigley Poland i Polski Czerwony Krzyż, wraz z partnerami merytorycznymi Polskim Towarzystwem Stomatologicznym, Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej oraz Grupą LUX MED., dotrą z przeglądami dentystycznymi do 24 szkół w 6 województwach. dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, śląskiego i wielkopolskiego.

– Próchnica zębów to bardzo duży problem społeczny w Polsce, dlatego musimy kłaść duży nacisk na edukację już od najmłodszych lat. Zły stan uzębienia spowodowany jest w dużej mierze niewiedzą i zaniedbaniami, których my dorośli dopuszczamy się każdego dnia. Dlatego też mamy nadzieję, że poprzez program „Chroń Dziecięce Uśmiechy” uda się nam wpłynąć zarówno na postawy dzieci, jak i ich rodziców – podkreśla prof. dr hab. n. med. Bartłomiej W. Loster, Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Podczas ostatnich dwóch edycji organizatorom udało się przeprowadzić łącznie 14 400 przeglądów w dziesięciu województwach. Okazuje się, że na jedno dziecko średnio przypadają aż trzy zęby z próchnicą!

– Wyniki przeprowadzonych przeglądów potwierdzają potrzebę prowadzenia działań edukacyjnych wśród dzieci. Wyrabianie prawidłowych nawyków higienicznych od najmłodszych lat przekłada się na późniejszy stan uzębienia stałego. W ramach programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy” nie tylko oceniamy zdrowie ząbków najmłodszych, ale też oswajamy dzieci z wizytą w gabinecie stomatologicznym, uczymy, jak i kiedy myć zęby. Pokazujemy alternatywy dla sytuacji, gdy sięgnięcie po szczoteczkę jest niemożliwe, np. żucie bezcukrowej gumy do żucia czy chociażby przepłukanie zębów wodą – tłumaczy lek. stom. Anna Klukowska, Dyrektor Stomatologii z Grupy LUX MED.

 – Co roku poprzez zabawę oraz ćwiczenia, zachęcamy dzieci do dbania o higienę jamy ustnej i pielęgnowania dobrych nawyków. Niezrozumiałe dla najmłodszych nakazy i czarno-białe materiały nic tu nie pomogą. Na potrzeby programu specjalnie powstały kolorowe, ciekawe dla dzieci materiały edukacyjne: zeszyt „Ja i moje zęby” dla młodszych oraz książeczka „Ja 

i mój uśmiech” dla starszych dzieci. Takie podejście z naszej strony spotyka się z dużym entuzjazmem u uczniów. Co nas oczywiście bardzo cieszy – opisuje Leszek Mizieliński, wiceprezes Polskiego Czerwonego Krzyża.

 Celem programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy” jest również dotarcie do rodziców uczniów i uświadomienie im, jak ważną rolę odgrywają w profilaktyce próchnicy swoich dzieci.

 – Nie możemy zapominać, że na poprawę stanu uzębienia polskich dzieci w dużej mierze wpłynąć mogą także ich rodzice. To przecież oni uczą dzieci od najmłodszych lat dbania o higienę. Mamy nadzieję, że poprzez program „Chroń Dziecięce Uśmiechy” dotrzemy również i do nich. Wiedza, którą przekazujemy nie sprowadza się jedynie do mycia zębów, ale pokazuje też, w jaki sposób to robić, aby codzienne zabiegi higieniczne były skuteczne. Edukujemy również, jak zachować się w sytuacji, gdy nie ma dostępu do szczoteczki do zębów, a także pokazujemy, że przeglądy stomatologiczne mogą być przyjemne i zabawne – zaznacza  dr n. med. Anna Jurczak, Prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH