PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Płock: fatalne kontraktowanie pozbawiło opieki stomatologicznej dzieci z 17 szkół

Tygodnik Płocki/szaft
17-07-2014, 08:09
Płock: fatalne kontraktowanie pozbawiło opieki stomatologicznej dzieci z 17 szkół Jedną decyzją NFZ, dzieci z 17 płockich szkół zostały pozbawione bezpłatnej opieki stomatologicznej
W zakończonym właśnie konkursie Narodowy Fundusz Zdrowia odrzucił ofertę Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej, który od kilkunastu lat zapewniał dzieciom opiekę w 17 szkolnych gabinetach – informuje „Tygodnik Płocki”. Prezydent miasta interweniuje w resorcie zdrowia.

W oficjalnie przedstawionym stanowisku, przedstawiciele Funduszu nie przewidują powrotu do tematu. Na nic zdaje się argumentacja rozżalonych rodziców i dyrektorów szkół. Być może skuteczniejszy będzie prezydent miasta Andrzej Nowakowski, który już zainterweniował w tej sprawie w resorcie zdrowia.

Decyzja budzi kontrowersję, tym bardziej, że samorząd płocki partycypował w kosztach doposażania gabinetów stomatologicznych funkcjonujących w szkołach, tak aby zapewnić możliwie najlepszą bazę do świadczenia usług stomatologicznych. Miasto przeznaczało na ten cel 300 tys. złotych rocznie.

Gabinety funkcjonowały w godzinach zajęć lekcyjnych w 17 szkołach, do godziny 13.30. Do godziny 19.00, kiedy przyjęcia rozpoczyna pogotowie stomatologiczne, usługi były świadczone w gabinecie w przychodni przy ul. Miodowej 2.

Jak informuje ‘Tygodnik Płocki" taka organizacja zapewniała ciągłość w dostępie do specjalisty, jednak odbiegało to od wymogów NFZ, który każdy gabinet traktował jako oddzielną poradnię wymagając zakontraktowania stomatologa w wymiarze  minimum 0,5 etatu, aby terminy przyjęć uwzględniały godziny poranne i popołudniowe.

Zdaniem lokalnych mediów, to właśnie harmonogram godzin pracy gabinetów stał się główną przyczyną problemu. Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej Sp. z o.o. wystąpił z ofertą na kontynuowanie świadczeń na dotychczasowych warunkach, wierząc iż NFZ zrozumie potrzeby uczniów w zakresie dostępności do gabinetów stomatologicznych w szkołach. Niestety, NFZ nie był tak wyrozumiały, jak w poprzednich latach.

Oficjalnie powodem odrzucenia oferty było niespełnienie wymogów określonych przez prezesa NFZ na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Jeżeli NFZ postawi na swoim, przez najbliższe lata uczniowie płockich szkół będą musieli szukać bezpłatnej opieki w zakresie stomatologii i profilaktyki stomatologicznej w ościennych powiatach albo prywatnie. Na najbliższe 3 lata kontrakt na leczenie stomatologiczne dzieci w Płocku otrzyma tylko jedna placówka w wymiarze 15 godzin na tydzień przez jednego lekarza. 

Czytaj więcej: www.tp.com.pl

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH