PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

PiS znów chce dentysty w szkole, znów brak konkretów

szaft
18-02-2014, 07:50
PiS znów chce dentysty w szkole, znów brak konkretów PiS znów chce dentysty w szkole, znów brak konkretów (Fot. Sejm RP)
Poznaliśmy nowy program Prawa i Sprawiedliwości. W części poświęconej zdrowiu bez większych niespodzianek, przynajmniej w kwestii opieki stomatologicznej. Politycy jako zadanie „niezwykle ważne” stawiają powrót szkolnych gabinetów stomatologicznych dla dzieci i młodzieży.

- Szczególną uwagę zwrócimy na rozszerzenie programu profilaktyki i opieki stomatologicznej. Badania epidemiologiczne wykazują, że około 90 proc. dzieci 7-letnich, i zbliżony odsetek dzieci 12-letnich ma próchnicę zębów. Stan taki dowodzi absolutnego lekceważenia zdrowia dzieci. Stąd niezwykle ważnym zadaniem będzie powrót szkolnych gabinetów stomatologicznych dla dzieci i młodzieży - czytamy w programie Prawa i Sprawiedliwości.

I to wszystko. W całym rozdziale poświęconym opiece zdrowotnej nie ma nawet śladu pomysłu na to jak to zrobić i ile będzie to kosztować.

A szkoda, bo symulacje kosztów przeprowadzone przez ekspertów prawicy poznaliśmy kilkanaście miesięcy temu. Posłowie PiS chcieli, aby w budżecie państwa na 2013 r. znalazła się pozycja uwzględniająca program powrotu gabinetów stomatologicznych do szkół. Wnioskodawcy domagali się, aby na ten cel zarezerwować 150 mln zł. Dużo to czy mało?

Przypomnijmy, iż w 2013 roku Ministerstwo Edukacji Narodowej wyliczyło, że powrót gabinetów lekarskich i dentystycznych do szkół kosztowałby 11 mld złotych. Przy czym koszt organizacji gabinetu dentystycznego byłby czterokrotnie wyższy niż lekarskiego (odpowiednio 200 i 50 tys. zł), a sama miesięczna pensja dentysty musiałaby wynieść 5 tys. złotych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta w szkole   PiS  

POLECAMY W SERWISACH