PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Piła: obywatelski projekt opieki stomatologicznej w szkołach

smn
15-02-2017, 10:10
Piła: obywatelski projekt opieki stomatologicznej w szkołach W Pile może być lepiej z leczeniem stomatologicznym dzieci (fot. pixabay)
Sojusz Lewicy Demokratycznej w Pile kończy prace nad projektem uchwały ws. opieki stomatologicznej w szkołach. Bezpłatny program prowadzony wśród najmłodszych, ma oswoić dzieci z dentystą i skontrolować stan ich uzębienia, informuje portal faktypilskie.pl.

Początek programu przewidziany jest na styczeń 2018 r. i ma trwać do czerwca, następnie po przerwie wakacyjnej od września do grudnia 2018 r., z możliwością wydłużenia na lata 2019 i 2020. Głównym celem tych działań jest poprawa stanu zdrowia jamy ustnej dzieci, przeciwdziałanie rozwojowi próchnicy i wad zgryzu, a także promocja zachowań prozdrowotnych oraz włączenie rodziców do działań profilaktycznych.

Odkąd gabinety lekarskie wycofywały się ze szkół, rady pedagogiczne starają się przekonać samorząd Piły, że funkcjonowanie gabinetu dentystycznego i pielęgniarskiego w szkole będzie tylko z korzyścią dla dzieci. Teraz za sprawą SLD sytuacja może się  zmienić. Czy władze Piły przystaną na te sugestie i szkolne gabinety wyposażą w niezbędny sprzęt, zastanawia się portal faktypilskie.pl.

Gabinety stomatologiczne i pielęgniarskie, działające w szkole - według projektu SLD - będą w całości finansowane przez gminę. Zatrudnieni na ½ lub ¼ etatu zostaną stomatolog, higienistka i pielęgniarka.

Lekarze stomatolodzy, z którymi konsultowany jest projekt uchwały wyjaśniają, że od czasu, kiedy z pilskich szkół zniknęły gabinety lekarskie i dentystyczne, obserwuje się narastające pogorszenie stanu zdrowia u dzieci i młodzieży, ponieważ najskuteczniejszą profilaktyką były okresowe kontrole.

Według założeń, program obejmować ma działania edukacyjne, promocyjne, badania stomatologiczne i leczenie zachowawcze.

Programem zostaliby objęci w pierwszy roku wszyscy uczniowie, w latach kolejnych uczniowie klas I, III, V i VIII pilskich szkół podstawowych. Łączna liczba osób w programie w latach 2018 - 2019 wyniosłaby ok 6500, a w kolejnych latach ok 3000 - szacuje portal faktypilskie.pl.

Więcej: faktypilskie.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH