PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Pielęgniarki z daleka od zębów uczniów

smn
16-02-2018, 08:03
Pielęgniarki z daleka od zębów uczniów Pielęgniarki nie widzą swojego udziału w szkolnych gabinetach stomatologicznych (fot. pixabay)
Stomatologia w szkole - miało być modelowo, a okazało się, że pielęgniarki, które postrzegano jako mocne ogniwo w systemie - z dużym sceptycyzmem patrzą na to, co im chce zafundować regulator opieki zdrowotnej.

Lekarze dentyści krytykowali wiele rozwiązań, które ustawodawca chciał zawrzeć w nowych rozwiązaniach regulujących system opieki zdrowotnej w szkołach. Teraz sceptyczne uwagi stomatologów, niemal w całej rozciągłości, powtarzają pielęgniarki.

Trudno, aby pielęgniarki nie zauważyły tego co szykują im resorty zdrowia i oświaty.

Pielęgniarki miałyby być odpowiedzialne za monitorowanie i koordynowanie opieki stomatologicznej. To nierealne - argumentują pielęgniarki - a to nie tyle ze względu na brak czasu, co z uwagi na niedostateczne kompetencje, aby zajmować się nadzorowaniem tego co powinien zrobić lekarz dentysta. Niemniej trudno byłoby pielęgniarkom egzekwować od rodziców, aby ci wywiązywali się z roli świadomych opiekunów, zapewniających dzieciom należytą opiekę stomatologiczną.

Po raz kolejny objawiła się dotkliwa bolączka ustawodawców - tworzenie prawa, które forsuje rozwiązania fundujące rozdźwięk pomiędzy kompetencjami, odpowiedzialnością a uprawnieniami.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
gabinet stomatologiczny  

POLECAMY W SERWISACH