PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Pediatro, mów rodzicom o opiece stomatologicznej

en
25-03-2018, 08:23
Pediatro, mów rodzicom o opiece stomatologicznej Słodkie napoje to jedna z przyczyn wczesnodziecięcej próchnicy (fot. pixabay)
Co zrobić, żeby dziecko na pierwszą wizytę u stomatologa trafiało w pierwszym roku życia? Zaangażować do współpracy pediatrów! Powinni z rodzicami rozmawiać o zdrowiu jamy ustnej.

Jeśli lekarz pediatra nie poradzi odbycia wizyty z dzieckiem u stomatologa, rodzic z pewnością na taką wizytę czasu nie znajdzie w ciągu kilku pierwszych lat życia pociechy, to wnioski z sondażu C.S. Mott Children's Hospital National Poll, przeprowadzonego w Stanach Zjednoczonych.

Badania zrealizowano na grupie 790 rodziców dzieci do 5 roku życia. Co szósty rodzic był przekonany, że na pierwszą wizytę u stomatologa powinien się wybrać po skończeniu przez dziecko 4 lat lub później. Tymczasem  American Academy of Pediatrics  oraz American Dental Association rekomendują, by już roczne dziecko zabrać do dentysty.

- Właśnie wizyta w okresie gdy dziecko jest bardzo małe jest kluczowa dla opieki zdrowotnej. Przede wszystkim lekarz może stwierdzić, czy dziecko nie ma już próchnicy, a co nie mniej ważne - uświadomić rodzicom istotne dla zdrowia jamy ustnej dziecka sprawy. Jednym z najważniejszych elementów jest dieta ograniczająca spożycie cukru, głównie słodkich napojów, czy przestrzeganie, by dziecko nie zasypiało z butelką słodkiego napoju - komentuje wyniki sondażu, prowadząca go Sarah Clark.

Większość, bo niemal 80 proc. ankietowanych, uważało wizytę u dentysty w pierwszym roku życia dziecka za stratę czasu. Sytuacja się zmienia, gdy o potrzebie wizyty u stomatologa mówi pediatra.  To jednak najczęściej przytrafia się, gdy rodzice są dobrze sytuowani, wykształceni, mają prywatne ubezpieczenie, konkluduje Sarah Clark.

Więcej: sciencedaily.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dziecko_u_stomatologa   dentysta  

POLECAMY W SERWISACH