PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Pasty do zębów na epidemię próchnicy?

ms
28-10-2016, 07:41
Pasty do zębów na epidemię próchnicy? Co zwalczy próchnicę? (foto: pixabay)
Stan higieny jamy ustnej Polaków nie jest optymalny, ba jest zatrważająco kiepski. Jaką rolę w tej sytuacji mogą odegrać pasty do zębów?

Dzieci
W Polsce ponad 50 proc. dzieci w wieku 3 lat ma zęby z ubytkami próchnicowymi. Średnio u dziecka w tym wieku objęte próchnicą są 3 zęby.

Pod względem intensywności i frekwencji występowania próchnicy u 6-letnich dzieci Polska znajduje się w czołówce krajów europejskich (zgodnie z tabelą). 

    (źródła: MZ za:  WHO- Global Oral Data Bank 2000-2006 oraz dane z Ogólnopolskiego Monitoringu Stanu Jamy Ustnej i jego Uwarunkowań. 2008r. Wierzbicka M i współ.)

Dorośli
U osób dorosłych sytuacja nie przedstawia się lepiej . Wynika to z niskiej świadomości, jeśli chodzi o higienę jamy ustnej. Tylko 10 proc. Polaków myje zęby częściej niż dwa razy dziennie), a także ze zbyt rzadkiej zmiany szczoteczek (20 proc. mieszkańców dużych miast nie zmienia szczoteczki w ciągu roku, kolejne 40 proc. robi to raz lub dwa razy w ciągu roku (dane MZ).

Próchnica

Odsetek osób w wieku 18 lat wolnych od próchnicy nie przekracza  5 proc. (D3MFT=0).

Nadwrażliwość
Problem nadwrażliwości zębiny dotyczy aż 34 proc. dorosłych Polaków (IPSOS dla GSK, 2014). 52 proc. pacjentów, mających problemy z nadwrażliwością, nie zasięga porady specjalisty (Addy M., dentine sensitivity protection, 2002), a ponad 75 proc. nie używa past specjalistycznych znoszących objawy nadwrażliwości (dane GSK).

Choroby przyzębia
W 2008 r. tylko 14,1 proc. badanych  Polaków nie miało żadnych chorób przyzębia

   Stan przyzębia ogółem w wieku 35-44 lata w dużych miastach (dane MZ, 2015)

Utrata zębów
W Polsce odnotowuje się wysoki i gwałtownie rosnący (między 35-44 a 65-74 rokiem życia) odsetek osób dorosłych z bezzębiem.

Liczba zębów w zależności od grupy, płci i miejsca zamieszkania

Niski stan higieny przekłada się na to, że aż 51 proc. Polaków po 40 roku życia nosi protezy zębowe, co znacząco może obniżać jakość życia tych osób, to aż ok. 8,5 mln Polaków (badanie IQS dla GSK CH, sierpień 2015).

- W Polsce jest co poprawiać i udoskonalać, co motywuje nas do jeszcze większej aktywności w obszarze problemów związanych ze zdrowiem jamy ustnej - mówi infoDENT24.pl Paweł Pacholczyk, kierownik ds. Medycznych w GSK Consumer Healthcare w Polsce i Krajach Bałtyckich.

Dodaje on, że ponad 90 proc. użytkowników protez skarży się na problemy związane z ich noszeniem, do których zaliczają się uwierające drobinki jedzenia - 70 proc. użytkowników protez zębowych uskarża się na ten problem. To wynika z badania IQS dla GSK Consumer Healthcare, przeprowadzonego w sierpniu 2015 r.

SŁOWA KLUCZOWE
GSK   proteza zębowa   pasta do zębów  

POLECAMY W SERWISACH