PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Paradontoza jak w banku?

ms
20-06-2017, 11:28
Paradontoza jak w banku? lek. stom. Monika Stachowicz (Periodent)
Z wypowiedzi lek. dent. Moniki Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy w Warszawie wynika, że ustrzeżenie się przed paradontozą jest dość karkołomnym zadaniem.

Monika Stachowicz wylicza zagrożenia. Nie stosujesz odpowiedniej higieny jamy ustanej (kto stosuje odpowiednią), palisz papierosy (na szczęście takich osób jest coraz mniej, ale są), zmagasz się ze stresem (kto się nie zmaga), zażywasz leki (mało kto nie zażywa), masz predyspozycje genetyczne (co trzecia osoba je ma), hołdujesz niezdrowemu jedzeniu (stąd ta powszechna otyłość), okazujesz uczucie pocałunkiem (cóż Polacy są narodem uczuciowym), a w efekcie zachodzisz w ciążę (ten czynnik ryzyka – o ironio - dotyczy tylko słabej płci).

Jeśli na większość z tych pytań odpowiesz twierdząco, to stoisz na przegranej pozycji w walce o uniknięcie paradontozy.

Zła higiena
Uwaga, choroba może dopaść tych, którzy w nieodpowiedni sposób dbają o higienę jamy ustnej (w zasadzie mało kto robi to poprawnie).

Nawet krótkotrwałe osłabienie czujności doprowadzić może do nieszczęścia, bo proces chorobotwórczy postępuje dość szybko – na zdrowych dziąsłach może dojść do stanu zapalnego w ciągu 24 - 36 godzin od momentu niedbałego wyszczotkowania zębów – przestrzega .Monika Stachowicz.

Palenie papierosów
Uwaga, wśród palaczy występuje znacznie większe prawdopodobieństwo rozwinięcia się stanów zapalnych dziąseł i paradontozy, zaś w trakcie samej choroby nikotyna może utrudnić jej leczenie i spowodować wiele komplikacji. Substancje zawarte w papierosach powodują stany zapalne, zmniejszają reakcję odpornościową organizmu, sprawiają, że dziąsła są gorzej ukrwione, podrażnienia wolniej się goją, zaś samo palenie zwiększa suchość w jamie ustnej oraz  ilość gromadzącej się płytki nazębnej.

Genetyka
Uwaga, według statystyk ok. 35 proc. ludzi rodzi się z większą tendencją do występowania chorób przyzębia. – Paradontoza to nie kwestia jednego genu, natomiast wiadomo, że posiadacze genów odpowiadających za zwiększoną produkcję interleukiny-1, białka biorącego udział w reakcjach zapalnych, mogą być bardziej narażeni na rozwój paradontozy. Dziedziczna jest więc nie choroba, co podatność na jej rozwój – wyjaśnia Monika Stachowicz.

Ciąża
Uwaga, huśtawka hormonalna, którą zapewnia kobiecie ciąża jest kolejnym czynnikiem ryzyka stanów zapalnych i krwawienia dziąseł. Szacuje się, że nawet połowa wszystkich ciężarnych może zmagać się z ciążowym zapaleniem dziąseł, które najczęściej pojawia się między 2. a 8. miesiącem ciąży.

Tkanki dziąsłowe są wtedy czułe na dotyk, przerośnięte, wrażliwe na gorące i zimne temperatury, mogą krwawić przy szczotkowaniu i nitkowaniu. – Przyczyną są bezpośrednio hormony, a w szczególności wpływ progesteronu. Jego zwiększona ilość wpływa na większe ukrwienie dziąseł, które stają się rozpulchnione i przerośnięte. Dodatkowo, wzmacnia on reakcję dziąseł na obecność bakterii osadzających się w płytce nazębnej. Poza tym zwiększone wydzielanie estrogenów powoduje wzmożoną podatność na urazy błon śluzowych jamy ustnej – mówi ekspert.

SŁOWA KLUCZOWE
paradontoza   Monika Stachowicz  

POLECAMY W SERWISACH