PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Pacjent wierny, czy przypadkowy?

16-10-2012, 06:57
Pacjent wierny, czy przypadkowy (foto: sxc.hu)
Pacjent wierny, czy przypadkowy (foto: sxc.hu)
Z analizy przeprowadzonej ostatnio na zlecenie bielskiej Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej wynika, że osoby po 45 roku życia przywiązują się do dentysty, z usług którego korzystają. Za stałością wyboru przemawia nie tyle ocena jakości leczenia, co: podejście, sposób traktowania i prowadzenia rozmowy z pacjentem, a także stworzenie poczucia bezpieczeństwa.

Osoby starsze jakość leczenia w znacznym stopniu utożsamiają z troską i uwagą, jaką stomatolog wysłuchuje ich problemów z uzębieniem. To seniorzy właśnie najczęściej używają sformułowania mój stomatolog, mój dentysta.

Młodzi mają inne podejście do usług stomatologicznych. Osoby w wieku od 18 do 28 lat dość łatwo zmieniają dentystę. Decyzje podejmują w wyniku obserwacji pracy stomatologa, analizują także skutki leczenia oraz cenniki. Młodzi stawiają na profesjonalizm leczenia oraz rzeczową komunikację. Osobom młodszym w łatwy sposób przychodzi myśl o zgłoszeniu reklamacji na jakość usługi.

W obu przypadkach jednak liczy się życzliwość, objawiająca się chociażby w zamianie kilku zdań o pogodzie, o trudnościach dnia codziennego. To tworzy przyjazne relacje.

Oceniając wyniki tego typu analiz trzeba pamiętać jednak, że najczęściej Polacy trafiają do stomatologa tylko w razie konieczności wynika z badań prowadzonych przez SMG/KRC - Instytut Badań Rynku i Opinii Publicznej. Ponad połowa Polaków nie odwiedziła stomatologa w ciągu ostatniego pół roku. Co czwarty pacjent nie złożył wizyty w gabinecie dentystycznym w ostatnich dwóch latach, a czterech na stu jeszcze nigdy nie poddało się badaniu stomatologicznemu.

Najczęściej pacjenci chodzą do stomatologa, aby wypełnić ubytki. Brak troski o uzębienie sprawia, że każda wizyta u stomatologa wiąże się z koniecznością pokonania wstydu, a to nie pomaga w zawiązywaniu bliższych relacji pacjent - lekarz.

Polacy nie chodzą do stomatologa ale wiedzą doskonale, że podstawową przyczyną wywołującą choroby zębów i dziąseł jest niedostateczna higiena jamy ustnej. Na kolejnym miejscu podawane są nieregularne wizyty u dentysty oraz sporadyczne szczotkowanie zębów. Uwarunkowania genetyczne oraz złe odżywianie są bardzo rzadko wskazywane jako przyczyny chorób.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   komunikacja z pacjentem   Dentystatystyka  

POLECAMY W SERWISACH