PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ostrów Wielkopolski nie żałuje pieniędzy na profilaktykę dzieci

smn
08-05-2017, 09:04
Ostrów Wielkopolski nie żałuje pieniędzy na profilaktykę dzieci Dzieci z Ostrowa Wielkopolskiego objęte są programem profilaktycznym (fot. pixabay)
Już po raz drugi Ostrów Wielkopolski przebada pięciolatki i przeszkoli rodziców w ramach profilaktycznego programu zdrowotnego „Żeby piękny uśmiech mieć trzeba tylko chcieć”.

W ubiegłorocznym programie wzięło udział 443 przedszkolaków. Władze miasta zdecydowały, by powtórzyć akcję profilaktyczną także w tym roku. Program rozpocznie się 8 maja i potrwa do początku grudnia br. Podobnie, jak rok temu realizatorem programu będzie Specjalistyczny Zakład Opieki Medycznej „Familia Medica” przy ulicy Kościuszki 15. 

- Chcemy, by w naszych szkołach były gabinety stomatologiczne, a opieka stomatologiczna wróciła do ostrowskich szkół. Jeszcze w tym roku zostaną uruchomione dwa gabinety stomatologiczne - w Szkole Podstawowej nr 1 przy ulicy Partyzanckiej i w Szkole Podstawowej nr 5 przy ulicy Grabowskiej. Pomieszczenia, w których będą się mieścić gabinety wyposażamy obecnie w odpowiedni, wysokospecjalistyczny sprzęt. Czekamy jeszcze na kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia - mówi prezydent Beata Klimek w rozmowie z  portalem umostrow.pl.

Koszt wyposażenia gabinetów w wysokospecjalistyczny sprzęt pokryje miasto, a z usług gabinetów ma korzystać nieodpłatnie 5 tysięcy uczniów. Łączny koszt inwestycji wyniesie 333 tysiące złotych.

Jak informuje PAP miasto wydzierżawi gabinety tym podmiotom medycznym, które w przetargu zaproponują najlepszą ofertę. Negocjowanie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenie usług stomatologicznych leży po stronie podmiotu medycznego. Gabinety rozpoczną swoją działalność we wrześniu, wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

Natomiast program, który się właśnie rozpoczyna przeznaczony jest dla pięciolatków mieszkających na terenie Ostrowa Wielkopolskiego (urodzonych w 2012 roku). Z danych zebranych podczas I edycji programu, wynika że u 59 proc. dzieci występuje aktywna próchnica. Konsultacje z ortodontą ze względu na ujawnione wady zgryzu, zalecono u 56 proc. dzieci, u 10 proc. przedszkolaków stwierdzono próchnicę w bardzo zaawansowanym stanie.

U wszystkich dzieci wykonano przegląd jamy ustnej, instruktaż mycia zębów, zrobiono diagram, sprawdzono, czy istnieją wady zgryzu, u 440 dzieci usunięto osad, zastosowano lakierowanie zębów.  

- W tym roku program składał się będzie z dwóch etapów - pierwszy obejmuje prelekcje dla rodziców i ich opiekunów prawnych, które przeprowadzone zostaną przez lekarzy stomatologów, drugi to wizyty dzieci w gabinecie stomatologicznym. W tegorocznej edycji zrezygnowaliśmy ze szkolenia nauczycieli, ponieważ zostali oni przeszkoleni w ubiegłym roku - wyjaśnia Małgorzata Pawlik, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim.

Program w całości finansowany jest z budżetu miasta Ostrowa Wielkopolskiego. W tym roku na jego realizację przeznaczono blisko 60 tysięcy złotych. 

 

http://umostrow.pl/aktualnosci/ponownie-zadbamy-o-usmiechy-przedszkolakow.htmlcy złotych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH