PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ostro o dokumentacji medycznej

ms
28-11-2016, 11:24
Ostro o dokumentacji medycznej Dokumentacja medyczna bez kontroli? (foto: freeimages)
Dokumentacja medyczna często jest fałszowana - pisze Jolanta Budzowska partner w kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni (BFP).

- Bardzo często treść dokumentacji odbiega od relacji pacjenta, i nie chodzi tu o to, że pacjent „się nie zna” albo nie był świadomy tego, co robią lekarze i pielęgniarki. Chodzi o to, że dokumentacja medyczna często jest fałszowana – twierdzi Jolanta Budzowska, autorka bloga Błąd Lekarza.

- Z mojej perspektywy patrząc, normą są przeróbki godzin, dat, przepisywanie całych fragmentów dokumentacji medycznej (żeby znalazły się na przykład w obserwacjach lekarskich dowody częstszych niż faktycznie miały miejsce, kontroli stanu pacjenta). To jeśli chodzi o dokumentację sporządzaną ręcznie – pisze Jolanta Budzowska.

A gdy dokumentacja jest prowadzona „w komputerze”? - Niestety, nie jest lepiej – uważa autorka bloga.

Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) na zlecenie resortu zdrowia przeprowadziło ankietę wśród ponad 4 tys. placówek medycznych, aby zbadać, jak są one przygotowane do zmian związanych z informatyzacją systemu ochrony zdrowia. Co dziesiąty szpital i co piąta placówka ambulatoryjna nie zabezpieczają danych medycznych pacjentów, które zbierają w formie elektronicznej.

- Okazało się, że część placówek medycznych nijak nie zabezpiecza dostępu do systemu,  a te, które zabezpieczają, w większości chronią dane zwykłym loginem i hasłem – informuje Jolanta Budzowska.

Pisze ona, że pracownicy często nie mają nawet indywidualnych loginów, a ci co mają, udostępniają je sobie nawzajem. Efekt jest taki, że nie jest trudno dokonać wpisu „za kolegę” czy zmienić dowolny wpis w dokumentacji medycznej, bez śladu i możliwości ustalenia kto i kiedy grzebał w dokumentacji pacjenta.

Jak jest faktycznie – trudno dociec. Na wszelki wypadek Jolanta Budzowska podaje kilka sposobów, dzięki którym pacjenci mogą zabezpieczyć się przed fałszowaniem ich dokumentacji medycznej.

Więcej: pomylkalekarza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
błąd dentysty   dentysta  

POLECAMY W SERWISACH