PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

ORL w Warszawie: nie ma zgody na podział samorządu lekarzy i lekarzy dentystów

ms
19-04-2016, 12:43
ORL w Warszawie: nie ma zgody na podział samorządu lekarzy i lekarzy dentystów "Nie" dla podziału samorządu lekarzy i lekarzy dentystów (foto: freeimages)
Okręgowa Rada Lekarska w Warszawie, reprezentująca 24 tys. lekarzy i ponad 6 tys. lekarzy dentystów, wyraża stanowczy sprzeciw wobec działań zmierzających do podziału samorządu lekarskiego.

ORL w Warszawie informowała już oficjalnie, że nie zgadza się na ewentualny podział samorządu zawodowego na samorząd lekarzy i lekarzy dentystów. Teraz ORL potwierdza to stanowisko w oparciu o delegację XXXVI Okręgowego Zjazdu Lekarzy w Warszawie.

O burzy, jaką wywołała interpelacja poselska Haliny Szydełko, w której posłanka przedstawiła ministrowi zdrowia argumenty przemawiające za rozdziałem samorządu lekarzy i lekarzy dentystów (infoDENT24.pl jako pierwszy poinformował o tej inicjatywie). Szybko zareagowała NRL zapewniając, że tak naprawdę nikt ze środowiska zawodowego nie chce takiego rozdziału. Stanowisko to poparła m.in. ORL w Warszawie.

ORL w Warszawie po raz kolejny wyraża głębokie zaniepokojenie treścią interpelacji posłanki Haliny Szydełko. W piśmie ORL czytamy m.in., że postulat podziału samorządu lekarzy i lekarzy dentystów na dwa oddzielne samorządy, dotychczas nigdy nie był artykułowany przez środowisko lekarzy dentystów.

Lekarze i lekarze dentyści z Mazowsza informują, że samorząd lekarski odrodził się 25 lat temu, z inicjatywy przedstawicieli obydwu tych zawodów, jako jedna izba lekarska. W tym okresie, w oparciu o wspólne akty prawne, dotyczące wykonywania tych zawodów i wspólny Kodeks Etyki Lekarskiej, samorząd wypracował szereg rozwiązań prawnych, organizacyjnych i wyborczych zapewniających odpowiedni udział przedstawicielom obydwu zawodów w działaniu organów izb i podejmowaniu decyzji.

- Wspólny samorząd dobrze służy wszystkim lekarzom i lekarzom dentystom. Podział doprowadzi zarówno do obniżenia rangi samorządu, jak i do osłabienia działalności obu grup zawodowych – czytamy w przesłanym infoDENT24.pl stanowisku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NRL   samorząd lekarski   ORL w Warszawie  

POLECAMY W SERWISACH