PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Organizacje pozarządowe apelują o zaprzestanie stosowania amalgamatu

en/PAP
04-05-2017, 07:57
Organizacje pozarządowe apelują o zaprzestanie stosowania amalgamatu Organizacje pozarządowe domagają się natychmiastowego wycofania amalgamatu z praktyki stomatologicznej (fot. pixabay)
Europejskie organizacje pozarządowe wezwały dentystów w krajach UE do natychmiastowego zaprzestania stosowania amalgamatowych  wypełnień u dzieci i kobiet w ciąży. Unijne regulacje w tej sprawie wejdą w życie dopiero w lipcu 2018 roku.

UE już oficjalnie uznała rtęć za substancję wysoce szkodliwą dla ludzkiego zdrowia i środowiska i chce ograniczenia jej wykorzystywania w krajach członkowskich.

Pod koniec kwietnia Rada UE przyjęła nowe regulacje, zastępujące dotychczasowe porozumienie z 2008 roku o zakazie eksportu rtęci. Obecne przepisy zostały dodatkowo poszerzone o restrykcje dotyczące importu tej substancji. UE wprowadzi także ograniczenia co do przechowywania rtęci i odpadów zawierających rtęć oraz zakaz stosowania tej substancji m.in. przy produkcji rzemieślniczej i w procesach wydobywczych srebra czy złota.

Zgodnie z nowymi przepisami ze stosowania rtęci ma się wycofać także stomatologia, gdzie rtęć jest nadal wykorzystywana do produkcji amalgamatów dentystycznych. Od chwili wejścia w życie nowych przepisów nie będzie można wykorzystywać amalgamatu do robienia wypełnień u dzieci poniżej 15 lat, u kobiet w ciąży i matek karmiących, a do 2030 roku ma on na dobre zniknąć z gabinetów dentystycznych.

-To pokazuje, że unijni prawodawcy zdali sobie sprawę z tego jak groźna jest rtęć, także w stomatologii. To dobra wiadomość, że też w tej dziedzinie odchodzi się od jej stosowania - uważa Elena Lymberidi-Settimo z Europejskiego Biura Środowiskowego (EBB).

Problem w tym, że nowe przepisy oficjalnie zaczną obowiązywać od 1 lipca 2018 roku. Dlatego unijne organizacje pozarządowe już teraz zaapelowały do dentystów w krajach UE, by przestali stosować produkty zawierające rtęć przynajmniej w leczeniu dzieci i kobiet w ciąży.

- Oficjalny unijny zakaz wejdzie w życie dopiero za rok, ale my apelujemy do europejskich stomatologów o to, żeby zaczęli stosować go już teraz. Stomatologia XXI wieku powinna być wolna od tego typu groźnych substancji - oświadczyła Charlie Brown ze światowej koalicji na rzecz stomatologii wolnej od rtęci (World Alliance for Mercury-Free Dentistry).

- Te przepisy powinny także zaalarmować europejskich rodziców. Od dzisiaj każdy rodzic dziecka poniżej 15. roku życia powinien domagać się od dentysty leczenia bez udziału rtęci. To samo dotyczy kobiet w ciąży oraz kobiet, które karmią swoje dzieci piersią - dodaje Philippe Vandendaele ze stowarzyszenia Health Care Without Harm Europe.

- Kraje członkowskie powinny poinstruować dentystów, żeby ci nie czekali do lipca przyszłego roku tylko bezzwłocznie zrezygnowali ze stosowania amalgamatów z rtęcią. Stomatologia jest jednym z głównych źródeł, jeśli chodzi o zanieczyszczenie środowiska rtęcią - uważa Genon K.Jensen z organizacji HEAL.

Nowe regulacje przyjęte przez UE zamkną dotychczasową lukę prawną pomiędzy legislacją unijną a zapisami konwencji ONZ w sprawie rtęci z 2013 roku, tzw. Konwencji z Minamaty. Konwencja ma na celu ochronę zdrowia ludzkiego i środowiska przed szkodliwym działaniem rtęci i związków rtęci. Jej zapisy regulują m.in. zagadnienia związane z wydobyciem rtęci, handlem produktami ją zawierającymi, emisją rtęci do atmosfery, wykorzystaniem jej w procesach produkcyjnych czy kwestie gospodarowania odpadami zawierającymi rtęć. (PAP)

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
amalgamat rtęciowy   dentysta  

POLECAMY W SERWISACH