PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Opolskie: NFZ finansuje badania profilaktyczne pierwszoklasistów

en
18-01-2017, 09:32
Opolskie: NFZ finansuje badania profilaktyczne pierwszoklasistów NFZ finansuje akcję profilaktyczną, która obejmie wszystkich pierwszoklasistów na Opolszczyźnie (fot. pixabay)
Opolski Narodowy Fundusz Zdrowia już po raz drugi organizuje Akcję Profilaktyki Stomatologicznej, która potrwa do końca lutego. W 2017 r. obejmie ona 3500 opolskich pierwszoklasistów. Dzieci będą uczone pielęgnacji jamy ustnej oraz właściwych postaw żywieniowych.

Próchnica najintensywniej atakuje zęby uczniów pomiędzy 7 a 12 rokiem życia, przyrost zachorowań na próchnicę w tym wieku wynosi 35,2 proc. By zmienić tę sytuację opolski NFZ już po raz drugi organizuje Akcję Profilaktyki Stomatologicznej. Wezmą w nim udział wszyscy uczniowie klas pierwszych województwa opolskiego - 3 500 dzieci z 270 szkół podstawowych. Do akcji przystąpiło 101 gabinetów dentystycznych w regionie, informuje  Nowa Trybuna Opolska.

Jak powiedziała gazecie Barbara Pawlos, rzecznik OOW NFZ, celem akcji jest ograniczenie występowania próchnicy i chorób przyzębia. By to osiągnąć należy także podnieść świadomość dzieci i ich rodziców w zakresie właściwej higieny jamy ustnej i prawidłowego odżywiania. Ważne również, by w przyjazny sposób przedstawić dzieciom gabinet stomatologiczny.

Część pierwsza akcji odbywa się w szkołach, gdzie dzieci dowiadują się ile zębów ma człowiek, dlaczego zęby chorują, skąd się bierze próchnica, jaka jest rola właściwej diety. W części drugiej, której miejscem będą gabinety stomatologiczne, wezmą udział dzieci, których rodzice wyrazili zgodę na badanie. Lekarze zrobią przegląd i przekażą karty informacyjne o stanie jamy ustnej dziecka, konieczności ewentualnych zabiegów, czy wizyty u ortodonty. W 2016 r. na Opolszczyźnie przebadano 9, 6 tys. dzieci z klas pierwszych.

Więcej: nto.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH