PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Opole: żenujące 350 zł za dyżur stomatologiczny

ms
30-06-2015, 08:22
Opole: żenujące 350 zł za dyżur stomatologiczny Dyżuru stomatologicznego w Opolu brak (foto: pixabay)
Tomasz Wróbel, radny Opola chciał wiedzieć co władze wojewódzkiego miasta mogą zrobić, aby przywrócić dyżury stomatologiczne w dni wolne i święta. Odpowiedzi udzielił Janusz Kowalski, zastępca prezydenta Opola, dokładnie powtarzając myśli zawarte w…pytaniu.

Tomasz Wróbel, pytając wyjaśnił, że
w Opolu nie funkcjonuje ani jeden gabinet dentystyczny, który ma podpisaną umowę na świadczenie nocnej i świątecznej usługi. Jest tak dlatego, iż Narodowy Fundusz Zdrowia za taki dyżur oferuje 350 zł. To o 150 zł mniej niż np. we Wrocławiu. Na Śląsku taka praca wyceniana jest na 550 zł, w niektórych regionach kraju nawet na 700 zł. Opolscy pacjenci muszą szukać pomocy w Brzegu i Głogówku.

Jesteśmy jedynym miastem wojewódzkim, w którym jest taka sytuacja. Może wyjściem z sytuacji jest podział dyżurów między opolskich stomatologów, bowiem przed czerwcem 2014 r. było to zadanie na głowie ciągle tych samych stomatologów.

Janusz Kowalski, odpowiadając wyjaśnił, że
opolscy stomatolodzy nie decydują się na podpisywanie umów z Narodowym Funduszem Zdrowia, bo proponuje on jedną z najniższych stawek w kraju.

Poprawić sytuację mogłaby zmiana wytycznych Narodowego Funduszu Zdrowia, zarówno w zakresie możliwości podziału dyżurów pomiędzy kilku świadczeniobiorców, jak i zwiększenia środków finansowych na tego typu świadczenia. Obecnie obowiązująca stawka, zdecydowanie niższa niż w innych regionach Polski, działa demotywująco na potencjalnych oferentów. Zmiana przepisów możliwa jest tylko na poziomie centralnym, szczególnie w zakresie dotyczącym finansowania tego typu świadczeń.

 Tomasz Wróbel niewiele więcej się zatem dowiedział niż wiedział.

Janusz Kowalski, poinformował radnego jeszcze, że
stomatologiczna opieka nocna i świąteczna organizowana oraz finansowana jest w ramach kontraktu zawieranego z Narodowym Funduszem Zdrowia. Do konkursu ofert, przeprowadzonego przez Opolski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w 2014 r., nie zgłosił się żaden świadczeniobiorca z terenu Opola.

Opole jest podmiotem tworzącym dla trzech Samodzielnych Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej: "Centrum", „Śródmieście" i „Zaodrze". W strukturze organizacyjnej tych podmiotów nie ma poradni stomatologicznej. Podmioty te nie posiadają ani jednego gabinetu wyposażonego w specjalistyczny sprzęt stomatologiczny, ani zatrudnionych lekarzy stomatologów, którzy umożliwiliby świadczenie takich usług. W związku z tym, jednostki te nie mają możliwości złożenia ofert konkursowych do NFZ na realizację świadczeń z zakresu nocnej i świątecznej opieki stomatologicznej.

Na terenie tych przychodni znajdują się jednak prywatne gabinety stomatologiczne, które dzierżawią pomieszczenia na swoją działalność.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
nocna opieka stomatologiczna   NFZ   OW NFZ w Opolu  

POLECAMY W SERWISACH