PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Opieka stomatologiczna nad osobami niepełnosprawnymi: czas na zmiany

ms
23-04-2016, 09:56
Opieka stomatologiczna nad osobami niepełnosprawnymi: czas na zmiany Niepełnosprawni pozbawieni opieki stomatologicznej (foto: pixabay)
Świadczenia stomatologiczne, realizowane ze środków publicznych, nie są łatwo dostępne dla niepełnosprawnych, w wielu przypadkach to iluzja – ocenia NRL i apeluje do ministra zdrowia o podjęcie pilnych działań.

Jest apel
NRL zwraca się z apelem do Ministra Zdrowia o podjęcie działań zmierzających do poprawy opieki stomatologicznej nad osobami niepełnosprawnymi realizowanej ze środków publicznych. 

Diagnoza przygnębia
W ocenie Naczelnej Rady Lekarskiej, osobom niepełnosprawnym nie został zapewniony odpowiedni poziom opieki stomatologicznej w ramach środków publicznych. Nic dziwnego, że obserwuje się stały wzrost liczby pacjentów niepełnosprawnych z zaawansowanymi oraz przewlekłymi chorobami w obrębie jamy ustnej.

Wymogi nie spełniane
Nie ma szans na zmianę sytuacji, o ile utrzymywać się będzie niedoszacowanie zabiegów w znieczuleniu ogólnym. To oczywiste, że w stomatologii głównym beneficjentem takich świadczeń są osoby niepełnosprawne. Udzielanie takich świadczeń wymaga odpowiedniego wyposażania gabinetu oraz grupy specjalistów uczestniczących w zabiegu. To zaś jest nierealne do osiągnięcia, o ile wycena tych świadczeń będzie nadal tak niedoszacowana.

Realizacja celu
NRL wskazuje, że realizacja postawionego celu musi uwzględniać wszystkie etapy opieki nad pacjentem niepełnosprawnym, począwszy od profilaktyki, poprzez optymalną organizację udzielania świadczeń, zapewnienie dostępności do świadczeń, kształcenie i doskonalenie zawodowe kadr medycznych oraz właściwą wycenę świadczeń.

Będzie współpraca
Samorząd lekarski deklaruje gotowość do współpracy w zidentyfikowaniu występujących problemów i pracach nad opracowaniem mechanizmów poprawy istniejącej sytuacji.

Apel nr 3/16/VII NRL z 22 kwietnia 2016 r.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH