PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Opieka stomatologiczna nad dziećmi – wykaz niemożliwości

ms
24-09-2017, 08:46
Opieka stomatologiczna nad dziećmi – wykaz niemożliwości Dr n. med. Lesław Jacek Pypeć: zasępiona mina gospodarza debaty
Debata o potrzebach i możliwościach opieki stomatologicznej nad dziećmi, którą zorganizowała OIL w Łodzi podczas VIII Łódzkich Spotkań Stomatologicznych, miała jasny przekaz - potrzeby są i to ogromne, natomiast możliwości ich spełnienia nie widać praktycznie żadnych.

To fakt, zapobiegać łatwiej jest niż leczyć, a programu skutecznej profilaktyki autorstwa odpowiedzialnych za opiekę zdrowotną nad dziećmi i młodzieżą - nie widać od lat.

Wychodzi na to, że jedyną grupą, której faktycznie zależy na poprawie stanu zdrowia jamy ustnej dzieci i młodzieży są lekarze dentyści. To nic nowego. W przekonaniu, że podejmowane działania w tym względzie przynoszą mizerny skutek – stomatolodzy pozostają osamotnieni. Co gorsza, osoby leczące młodych Polaków osamotnione są również w próbach wdrożenia takich rozwiązań, przeciwdziałających epidemii próchnicy, które w końcu spełniłyby założony cel.

    Alicja Marczyk-Felba, wiceprezes DIL i przew. KS DIL.

Bez końca można powtarzać oskarżenia, że decydenci, bez ścisłej współpracy z lekarzami dentystami, nie są w stanie przygotować spójnego, wartościowego projektu. Nie będzie takim programem zamysł wprowadzenia dentysty do szkół połączony z uruchomieniem 16 dentobusów. Iluzja, utopia, pieniądze wyrzucane lekką ręką w błoto, brak refleksji, reagowanie na potrzeby mające wymiar populistyczny – to oceny lekarzy dentystów, tego co planuje zrealizować Ministerstwo Zdrowia wespół z Ministerstwem Edukacji Narodowej.

   dr n. med. Agnieszka Ruchała Tyszler, wiceprezes ORL i przewodnicząca KS ORL w Szczecinie

Co gorsza opinia tych, którzy najlepiej znają potrzeby i możliwości polskiej stomatologii, a wiec polskich lekarzy dentystów nie zmieni nic, bo decyzje prawdopodobnie już zostały podjęte.

Pojawią się zatem dentobusy, podróżujące pomiędzy szkołami, w których nie będzie funkcjonował dentysta, a ponieważ takich placówek szkolnych jest przytłaczająca większość, to rzecz ujmując statystycznie, szansę na ujrzenie chociażby raz załogi dentobusów będzie miała znikoma garstka uczniów szkół podstawowych – twierdzili uczestnicy debaty, której gospodarzem był dr. n. med. Lesław Jacek Pypeć.

   Dr n. med. Łukasz Tyszler, dyr. SPSZOZ „Zdroje”

Oto niektóre z postulatów, uwag i spostrzeżeń, niestety od lat aktualnych.

Nie można rozwiązać problemów opieki stomatologicznej nad dziećmi i młodzieżą:
- koncentrując się na uczniach szkół podstawowych, a pozostawiając w zapomnieniu ich młodsze koleżanki i kolegów;
- bez uruchomienia sieci ok. 1 tys. dodatkowych praktyk stomatologicznych dedykowanych dzieciom (usytuowanych niekoniecznie w szkołach);

   Leszek Dudziński, wiceprezes NRL, przew. KS NRL

- bez ścisłej współpracy chociażby z pediatrami, którzy kierowaliby dzieci na rutynowe przeglądy stomatologiczne;
- bez wprowadzenia rozwiązań de facto obligujących dorosłych do dbania o stan zdrowia jamy ustnej ich dzieci;
- bez stworzenia standardów w profilaktyce, standardów według których realizowane byłyby wszystkie mniejsze i większe lokalne programy naprawcze;
- bez wyróżnienia w Ministerstwie Zdrowia departamentu zajmującego się tylko i wyłącznie stomatologią;
- bez aktywnego wsparcia mediów, a efektów tego typu działań nie widać nawet w sytuacji, gdy stosowna umowa została podpisana jakiś czas temu pomiędzy MZ a TVP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH