PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Opieka stomatologiczna nad dziećmi chorymi: zalecenia ACFF dla dentystów

ms
09-11-2015, 07:03
Opieka stomatologiczna nad dziećmi chorymi: zalecenia ACFF dla dentystów Chore dziecko: zalecenia ACFF dla dentystów (foto: pixabay)
Jak postępować z małym pacjentem, gdy ten: ma chorą tarczycę, nerki, cierpi na cukrzycę typu 1, doświadczony jest porażeniem mózgowym, zmaga się z padaczką lub chorobami układu oddechowego. Na te pytania odpowiada opracowanie w formie zaleceń ACFF dla lekarzy dentystów.

Autorzy opracowania przypominają, że dzieci obciążone schorzeniami ogólnoustrojowymi należą do grupy wysokiego ryzyka choroby próchnicowej i zmian patologicznych w obrębie błony śluzowej jamy ustnej.

W przypadku leczenia stomatologicznego np. dzieci dializowanych ACFF zaleca m.in.:
-  unikanie leków metabolizowanych w nerkach lub nefrotoksycznych (paracetamol, niesteroidowe leki przeciwzapalne, tetracykliny);
- podejmowanie leczenia stomatologicznego, a zwłaszcza ekstrakcji jeden  dzień po dializie, kiedy przestaje działać heparyna;
-  zaopatrywanie zębodołów opatrunkiem hemostatycznym i zszycie;
-  dzieci objęte dializą otrzewnową (ambulatoryjnie) mogą być leczone bardziej zachowawczo.

 Zalecenia dla dentystów, w przypadku leczenia dzieci obciążone schorzeniami ogólnoustrojowymi.

Opracowanie to jest częścią najnowszych zaleceń dotyczących higieny jamy ustnej u dzieci i młodzieży oraz u dzieci obciążonych chorobami ogólnoustrojowymi, a także profilaktyki próchnicy u kobiet w ciąży. Zalecenia opracowane zostały przez ekspertów Polskiego Oddziału ACFF (Alliance for a Cavity Free Future) z myślą o kobietach w ciąży, rodzicach dzieci i młodzieży, jak i ich lekarzach stomatologach. 

Zalecenia ACFF dotyczą także obszarów: 
Higiena jamy ustnej chorych dzieci
Profilaktyka próchnicy u ciężarnych: zalecenia ACFF dla dentystów
Higiena jamy ustnej kobiet w ciąży
Higiena jamy ustnej u dzieci i młodzieży

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH