PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Opieka dentystyczna w szkołach - w oparach niedomówień

ms
10-01-2018, 08:33
Opieka dentystyczna w szkołach - w oparach niedomówień Medycyna szkolna: chęci są, pieniędzy nie ma (foto: pixabay)
Przebieg prac nad założeniami do projektowanej ustawy o tzw. medycynie szkolnej sugeruje, że nie wszystko idzie w dobrym kierunku. Drażliwych pytań jest wiele, najważniejsze zadaje szefowa MEN Anna Zalewska m.in. podnosi zasadniczą kwestię: kto za to zapłaci?

Okazuje się, że słuszna koncepcja zapewnienia bezpłatnej opieki dentystycznej i uruchomienia gabinetów profilaktycznych w każdej szkole – na co wskazuje MEN - budzi jednocześnie zastrzeżenia resortu edukacji m.in. z tego względu, że nie widać źródeł finansowania ambitnego projektu.

Kolejnym problemem są rozległe kompetencje, jakimi ma być obdarzona pielęgniarka szkolna, która powinna pilnować m.in. tego czy dzieci „chodzą do dentysty” i czy są zaszczepione. W jej zasięgu byłaby dokumentacja medyczna dzieci. Powstaje pytanie w jaki sposób rozległe kompetencje powiązane zostałyby z odpowiedzialnością. Czy nad tym czym zajmowałaby się pielęgniarka, w ramach wykonywania obowiązków zawodowych - musiałby sprawować nadzór lekarz i lekarz dentysta?

Kiepskie to rozwiązanie legislacyjne, z którego nie wynika kto będzie koordynował opiekę zdrowotną nad dzieckiem - lekarz (zgodnie z ustawą o POZ) czy pielęgniarka szkolna (założenia do ustawy o medycynie szkolnej).

Ogólnie rzecz ujmując, szykuje się legislacyjny potworek, na co wskazuje nie tylko MEN, ale także Ministerstwo Finansów oraz wielu lekarzy dentystów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
stomatologia dziecięca   dentysta w szkole  

POLECAMY W SERWISACH